2016 Tesla Model X P90D Owner Review

Tesla Model X P90D 2016 - title image

Tesla Model X

P90D 2016

9.6/10not logged21 votes

Tesla model X P90D - obr ve službách rodiny

Spolehlivost modelu X je velmi dobrá, s X-kem jsme kromě běžných jízd absolvovali také dlouhé prázdninové výlety např. do Norska, Francie i vzdáleného Španělska a nikdy nás nepotkal žádný problém.

23 Dec 2021

Tesla Model X Pros and Cons

Pros:
 • spousta dobrých funkcí v mobilní aplikaci

 • zdarma nabíjení na Superchargerech

 • velký HEPA filtr - filtrace vzduchu do kabiny, 10x větší než běžné filtry v automobilech

 • všechny sedadla vyhřívaná a přední s chlazením (odsáváním)

 • pohodlný vzduchový podvozek ve standardu

 • okamžité zrychlení v jakýchkoli rychlostech

 • 2x velký kufr (vepředu i vzadu)

 • neznatelný pokles kapacity baterie

 • 0-100 km pod čtyři sekundy

 • DC nabíjení až 150 kW (10-80% za 30-35 minut)

 • Falkon dveře - velký vstupní otvor

 • AC nabíjení až 16,5 kW (3x 24 A)

 • skvělý audio systém v ceně

 • vzhledem k velikosti vozu celkem rozumná spotřeba

 • samootevírací (zavírací) přední dveře

Cons:
 • slabší svítivost světel (dnes dodávají již mnohem lepší světla)

 • přední poloosy s nižší životností

 • falkony nesedí úplně přesně

 • vyšší spotřeba a menší dojezd

 • vysoká hmotnost vozu

 • složitá technika „falkon“ dvěří

Owner Review

Tesla model X P90D - obr ve službách rodiny

Má první zkušenost s elektromobilem byla v roce 2016 a hned napoprvé s Teslou a to modelem S. Ten mě dost rychle přesvědčil, že takto konstrukčně promyšlené elektroauto je zajímavý směr, kam se zřejmě automobilismus vydá. Pohotový pohon, výkon a zrychlení v kombinaci s efektivitou a dále výborné jízdní vlastnosti, které jsem mohl porovnat s mým tehdejším BMW.

Prakticky hned jsem se rozhodl pro koupi modelu S a po krátké době jsem objednal ještě druhou Teslu do rodiny a to model X. V té době, v roce 2016, to byl model P90D. Dodán byl v říjnu 2016.

150.000 km nevydržely poloosy, jinak vše funguje dobře

Mnoho lidí si myslí, že starší Tesly jsou nespolehlivé, ale má zkušenost s modelem X to nepotvrzuje, kromě známých potíží s přední nápravou. Ty se však projevily až v posledním roce, po ujetí téměř 150.000 km (někoho kdo se vyžívá v častých zrychleních to zřejmě potká mnohem dříve).

Bylo nutné vyměnit poloosy (a stabilizátory), které nevydržely nápor kroutícího momentu. Ale nadávejte na poloosy, když je elektrické motory drtí občasným zrychlením na stovku pod čtyři sekundy! Vždyť toto neumí 99 % aut na silnicích.

Dvakrát jsme měnili přední sklo rozbité od kamínku. Vzhledem k jeho velikosti byla cena snesitelná na úrovni např. BMW, které má čelní sklo navíc mnohem menší. Překvapilo mě, že výměna ojetých kol (velikost 22 palců), není dnes až tak drahá, jak jsem čekal. Je to okolo 20.000 Kč za sadu. Nevýhoda 22palcových kol je ve všší spotřebě až o 10 % oproti například devatenáctkám. Naopak vzduchový podvozek dokáže i takto velká kola odpružit solidně.

Výlety - Norsko, Francie, Španělsko, ...

Jinak je spolehlivost velmi dobrá, s X-kem jsme kromě běžných jízd absolvovali také dlouhé prázdninové výlety např. do Norska, Francie i vzdáleného Španělska a nikdy nás nepotkal žádný problém.

IMG 20190812 203601

Vždy se jednalo o „výlety“ s nájezdem okolo 5000 km. Samozřejmě s využitím sítě Superchargerů, která je pro náš model X zdarma a destination chargerů v hotelech to není problém. Pochopitelně velký model X má i vyšší spotřebu (dlouhodobý průměr máme okolo 28 kWh/100 km), takže je nutné zastavovat trochu častěji, než třeba s modelem 3, který umí snadno jezdit okolo 15-18 kWh/100 km.

Mimochodem, že by nefungoval celý Supercharger, jsem na mapě navigace viděl jen jednou a to v Portugalsku, jinak vždy vše funguje precizně (v nejhorším nefunguje třeba jeden stojan z osmi).

Ale model X je úplně jiná třída než trojka, je to obrovský, prostorný „koráb“ jako dělaný pro velké výlety s rodinou. Jediná nevýhoda naší specifické sedmimístné verze je, že zadní sedadla není možné sklápět a vytvořit velkou ložnou plochu, např. pro přespání nebo převoz něčeho velkého. Celá kabina je velmi prostorná, kromě toho má model X velký přední a ještě větší zadní kufr. Sedadla jsou pohodlná a všech sedm sedadel je vyhřívaných a přední navíc s chlazením (odsáváním).

Zima

V zimě mě občas vadí, že bezrámová přední okna „umí“ přimrznout ke gumám. Není potom příjemné poslouchat, jak se skla odtrhnou od gum, při prvním otevření dveří. Samozřejmě je možné to vyřešit vyhřátím auta na dálku přes appku z mobilu - to je skvělá funkce.

Nabíjení

IMG 20190810 122150

Doma zvládá X-ko nabíjení výkonem až 16,5 kW z originál Tesla wallboxu, což poměrně rychle dobije baterii (5-100 % za cca 5 hodin). To znamená, že přes noc je možno dobít kompletně i téměř vybitou baterii i když přijedete o půlnoci a ráno vyrážíte třeba hned v pět - opět s „plnou“. Na Superchargerech dobíjím 25-40 minut, podle potřeby nebo podle toho, jak to naplánuje navigace k dalšímu Superchargeru.

Pokles kapacity baterie jsem zatím nijak nezkoumal, protože zatím nepozoruji úbytek dojezdu po dobití na 100 %. Proto si myslím, že konstrukce baterií Tesly je natolik dobrá, že ujetí dalších statisíců kilometrů nebude problém.

HEPA filtr

Jednou ze skvělých věcí v modelu X je obrovský kabinový filtr, který má 10x větší plochu než běžné automobilové filtry. Do interiéru nepronikaná takřka žádný zápach z automobilů před vámi, ani ze starých dieselů.

Tesla Model Y

IMG 7577

model Y

Nedávno jsme pořídili model Y Long Range, je z produkce čínské Gigafactory. První tisícovky kilometrů už máme za sebou, takže se zase brzy ozvu s novými zkušenostmi.

Long-term average consumption

Long-term average consumption: 280 Wh/km

See Tech Specs - Tesla Model X

Tesla Model X Photos

Tesla Model X - Image 1 from the photo gallery Tesla Model X - Image 2 from the photo gallery Tesla Model X - Image 3 from the photo gallery Tesla Model X - Image 4 from the photo gallery Tesla Model X - Image 5 from the photo gallery Tesla Model X - Image 6 from the photo gallery Tesla Model X - Image 7 from the photo gallery Tesla Model X - Image 8 from the photo gallery Tesla Model X - Image 9 from the photo gallery Tesla Model X - Image 10 from the photo gallery Tesla Model X - Image 11 from the photo gallery Tesla Model X - Image 12 from the photo gallery Tesla Model X - Image 13 from the photo gallery Tesla Model X - Image 14 from the photo gallery Tesla Model X - Image 15 from the photo gallery

Discussion

 • 2021-12-25 13:24:51 UTC

  Proc trpi Model X

  Nejen poloosy odchazeji ne tak uplne kvuli zrychleni. Je srovnatelne s ostatnimi vozy. Dle servisnich stredisek, ktere resi veskere tyto zavady a potkavaji nejruznejsi pripady, je na vine samotna platforma. X-ko je postavene na S-kove platforme bez odpovidajicich uprav. Akorat ze rozdil mezi S-kem a X-kem jsou pul tuny navic. Cele to auto je predimenzovane a v tom je cely konstrukcni problem. Posledni rada X-ek uz tim netepi, jen se jich dockat v nasich koncinach…
  Mimochodem, jak se Vam povedlo szit se zadnimi dvermi v kontextu dest/snih?

To comment, you must be logged.

Related (Tesla Model X)

Next Up (The Latest)