2022 Kia e-Niro 64 kWh Test Drive

Kia e-Niro 64 kWh 2022 - title image

Kia e-Niro

64 kWh 2022

9.5/10not logged21 votes

KIA e-Niro 64 kWh - nízká spotřeba, základ dobrého elektromobilu

Hlavním kladem e-Nira je nízká spotřeba ve městě a v příměstském provozu. Tam jsem se občas dostal i na neuvěřitelnou hodnotu spotřeby 10 kWh na 100 km.

22 Jun 2022

Kia e-Niro Pros and Cons

Pros:
 • spousta tlačítek pro rychlé ovládání mnoha funkcí

 • velmi nízká spotřeba v městském a příměstském provozu (10-14 kWh / 100 km)

 • rozumný poměr pohodlného odpružení a bezpečných jízdních vlastností

 • díky 64 kWh baterii solidní dojezd

 • 11 kW AC nabíjení

 • 7 let záruka / 150.000 km

 • kompaktní rozměry vhodné do města

 • nízká hmotnost (v rámci elektromobilů)

 • dobrá dynamika, snadné předjíždění

 • CCS konektor na ideálním místě v přídi vozu

 • dobrá prostornost interiéru pro 4 dospělé osoby

Cons:
 • pomalé DC nabíjení s maximem 75 kW

 • občas problémy s trakcí přední poháněné nápravy

 • jako řidič bych měl sedadlo raději o něco níže než je možné nastavit

 • nemá frunk (zavazadlový prostor pod přední kapotou)

 • základní verze výborného modelu EV6 za podobnou cenu

Test Drive

KIA e-Niro 64 kWh - nízká spotřeba, základ dobrého elektromobilu

IMG 8913

KIA e-Niro je s délkou 4375 mm a šířkou 1805 mm kompaktním SUV

Dnes je v autosalonech KIA hlavní hvězdou model EV6, který nedávno získal vysoké ocenění Car Of The Year 2022, jakožto první korejský automobil vůbec. Ale v prodeji byl donedávna i model e-Niro (nástupce právě přichází na trh pod pozměněným názvem Niro EV), který jsem měl na týden k vyzkoušení.

KIA e-Niro je s délkou 4375 mm a šířkou 1805 mm kompaktním SUV, který svými rozumnými rozměry umožňuje snadno „žít“ ve městě i na stísněných parkovacích místech v nákupních centrech nebo v hustém provozu. Zároveň však snadno zvládá i jízdu vysokými dálničními průměry.

Spotřeba - jedním slovem skvělá

IMG 8763

Neuvěřitelné - spotřeba se dá srazit až na 10 kWh / 100 km, běžně se dá jezdit za 13 kWh.

Hlavním kladem e-Nira je nízká spotřeba ve městě a v příměstském provozu. Tam jsem se občas dostal i na neuvěřitelnou hodnotu spotřeby 10 kWh na 100 km. Běžná hodnota bez jakéhokoliv uskromňování v dynamice jízdy byla okolo 13 kWh, což je stále nejlepší hodnota, jakou jsem za poslední dva roky u testovaných elektrovozů viděl. Nejblíže byl Hyundai Kona, který však nepřekvapivě sdílí velkou část komponentů el. pohonu s e-Nirem. Nízká příměstská spotřeba tak při kapacitě baterie 64 kWh znamená dojezd přesahující 450-500 km. Při běžném denním „rodinném“ nájezdu řekněme 60 km vám baterie bez nabíjení vydrží více než týden, takže není problém e-Niro provozovat i bez vlastního dobíjení u domu.

Dynamika a jízdní vlastnosti

Příjemné však je, že nízká spotřeba není vykoupena špatnou dynamikou. Silný elektromotor posílá na přední kola až 150 kW výkonu a hlavně až 395 Nm točivého momentu, což jsou na relativně lehké SUV (cca 1800 kg) velmi dobré hodnoty. V praxi je odezva na plyn výborná a předjíždění velmi snadné. Jedinou nevýhodou je, že na mokrém, ale někdy i suchém povrchu je točivého momentu na přední pohon až moc a při rozjezdech je nutné se trochu krotit.

Jízdní vlastnosti jsou dobrým kompromisem mezi komfortem odpružení pro posádku a bezpečným ovládáním v případě krizové situace. Nízko umístěný těžký akumulátor navíc výrazně redukuje náklony v prudce projížděných zatáčkách (případně při náhlém vyhýbacím manévru). Kotoučové brzdy jsou dobře nadimenzovány na krizovky, ale běžně jsou málo využívány, protože e-Niro se snaží logicky upřednostnit rekuperaci energie zpět do baterie. Rekuperace se dobře reguluje pádly pod volantem od „bezodporového plachtění“, po silnou ve čtyřech krocích. Dlouhým přidržením levého pádla navíc „přinutíte“ vůz k úplnému zastavení. „One pedal“ ovládání plynového pedálu, podobné Tesle, však e-Niro nemá.

Nabíjení

IMG 8730

Nízké hodnoty spotřeby docela dobře vynahradí nižší rychlost DC nabíjení, které je maximálně jen 75 kW. Pokud však pro ujetí 100 km, potřebujete dobít jen 13 kWh a ne 20 a více kWh, jak je běžné u spousty elektrických SUV, tak to vlastně až tak nevadí. Navíc můžete dobíjet na běžných 50 kW DC nabíječkách, které jsou o něco levnější než ty s výkonem 100 kW a více, a hlavně v ČR je zatím 90 % DC nabíječek o výkonu 50 kW. A ty výkonnější zatím u nás přibývají jen velmi pozvolna.

A právě na 50 kW DC nabíječce drží e-Niro dlouho výkon těsně pod 50 kW, takže za 30 minut jste schopni (díky nízké spotřebě e-Nira) dobít skoro 200 km příměstského a 150 km dálničního dojezdu. Nevýhoda pomalejšího nabíjení e-Nira se tak výrazněji projeví jen při cestách delších než 500 km, když už budete muset nabíjet jednou nebo vícekrát z 10 na 90 %, což už pokaždé zabere cca hodinu.

Naopak, pokud dobijete baterii na 100 %, tak je možné ve městě jezdit mnoho dní, protože 500 km jen tak „nevyjezdíte“, dálniční dojezd pak lehce překračuje 300 km. V nejhorších zimních podmínkách se tyto hodnoty zhruba o třetinu zhorší.

Při najíždění k nabíječkám potěší komfortní umístění CCS konektoru v přídi, což je mnohem příjemnější než nacouvávání, obzvláště pro začátečníky. Palubní AC nabíječka má výkon 11 kW, což je velmi dobrá hodnota a stále není ani u konkurence zcela běžná. Dobití 10-90 % je pak otázkou pěti hodin. V praxi tedy snadno dobijete přes noc a ani nemusíte mít k dispozici plných 11 kW příkonu, stačí přibližně polovina.

Interiér

IMG 4588

přední sedadla jsou vyhřívaná i ventilovaná

Vnitřní prostor je solidní. Ve své rozměrové kategorii je e-Niro mírně nad průměrem, všechny rozměry jsou dostatečné pro 4člennou rodinu (posádku) i se zavazadly. Pokud se posadím sám za sebe (182 cm), tak mi před koleny stále ještě zůstalo slušných 10 cm prostoru. Zavazadlový prostor má 451 l, pod podlážku se ještě vejde pár dalších drobností do několika menších schránek. Sklopením sedadel zvýšíte objem na 1405 litrů, jen je nutno počítat s cca 10 cm schodem, který vznikne. Bohužel podlážka nejde přesunout výše, aby došlo k vyrovnání schodu, což někteří konkurenti umí. Menší frunk (zavazadlový prostor pod přední kapotou) má až nový model KIA EV6 i nové Niro EV.

Co se týká posezu řidiče, je vyšší, já bych uvítal možnost snížit sedadlo o pár cm níže. Sedačka je však „tak akorát“ tuhá, bez zbytečně výrazného bočního vedení, které mě u mnohých rodinných aut zcela zbytečně tlačí do stehen. Velkým kladem je vyhřívání i ventilace předních sedadel u testované výbavy. Pokud sednete do sluncem rozpáleného vozu, sedačka je díky ventilaci do 2-3 minut příjemně chladná. Ovládání směru jízdy je vyhotoveno kruhovým ovladačem, který je sice neobvyklý, ale po pár dnech ho snadno ovládáte bez nutnosti jej sledovat očima.

Mutimediální systém umí Android Auto i Apple Car Play, ale jen přes kabel. Spojení je však rychlé a spolehlivé, což někdy u bezdrátových řešení není úplně zvykem. Pod hlavním displejem je místo pro bezdrátové nabíjení mobilu. Zvuk audia JBL je lehce nadstandardní, přivítal bych více basů. Odkládacích ploch je dost, přihrádky mezi sedadly jsou velmi prostorné, jen mi chyběla možnost odložit klíček od vozu někam, kde by pevně držel.

Z EV funkcí umí systém nastavit předehřátí / vychlazení interiéru, či omezit maximální nabití baterie, a to zvlášť pro AD a DC nabíjení. Navigace ukazuje maximální dojezd na mapě, dle aktuálního stavu baterie.

IMG 4546

Co však vyloženě potěší je ovládání mnoha funkcí klasickými ovladači. Takže klimatizaci, vyhřívání a ventilaci sedadel, vyhřívání volantu či vypínání asistenčních systémů zvládnete mnohem rychleji než lovením virtuálních tlačítek v menu displeje u konkurentů. To samé se týká i volantu, opět tlačítka jsou klasická, takže vše funguje přesně, což se nedá říct o dotykových plochách, například ve VW ID.3 nebo ID.4.

IMG 8949

KIA EV Power Card zvládá v ČR PRE, ČEZ i E.ON

Kia už několik měsíců poskytuje zákazníkům nabíjecí kartu „KIA EV Power Card“, která umožňuje výhodně nabíjet u nás u PRE, ČEZ a E.ON. A po celé Evropě pak druhou kartu s názvem „KIA Charge“, která funguje na více než 300.000 dobíjecích bodech. Odpadá tak dříve složité stahování aplikací do mobilu pro každou dobíjecí síť zvlášť.
Na konec nelze nezmínit nadstandardní sedmiletou záruku na celý vůz (popřípadě najetí 150.000 km, podle toho, co nastane dříve), v čemž je KIA stále na trhu jedinečná.

See Tech Specs - Kia e-Niro

Kia e-Niro Photos

Kia e-Niro - Image 1 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 2 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 3 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 4 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 5 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 6 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 7 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 8 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 9 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 10 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 11 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 12 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 13 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 14 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 15 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 16 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 17 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 18 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 19 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 20 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 21 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 22 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 23 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 24 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 25 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 26 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 27 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 28 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 29 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 30 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 31 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 32 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 33 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 34 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 35 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 36 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 37 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 38 from the photo gallery Kia e-Niro - Image 39 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Next Up (The Latest)