2023 Škoda Enyaq iV RS Test Drive

Škoda Enyaq iV RS 2023 - title image

Škoda Enyaq iV

RS 2023

9.7/10not logged10 votes

Škoda Enyaq iV RS - druhé provedení RSka v praktickém balení

Škoda po roce nasadila verzi „RS“ s pěkným max. výkonem 220 kW (299 k) a pohonem všech kol i do „základní“ karoserie SUV modelu Enyaq iV. Nyní si jej tedy mohou objednat i zájemci, pro které je „coupé“ verze možná až moc zaměřená na styl.

07 May 2023

Škoda Enyaq iV Pros and Cons

Pros:
 • velmi tuhá karoserie

 • velmi dobré brzdy

 • dobré odhlučnění interiéru od vnějšího hluku

 • vysoká bezpečnost (5 hvězd Euro NCAP)

 • výborná kvalita zpracování interiéru, na nerovnostech nic nevrzalo

 • výborný rejd (poloměr otáčení)

 • skvěle osvětlený zavazadlový prostor, i prostor za autem (když jsou otevřeny páté dveře)

 • zrychlení na 100 za 6,5 s

 • přirozený posez vzadu - sedadla dobře podepírají stehna

 • 4 ovladače na okna ve dveřích řidiče (VW ID.3 a ID.4 používá nepraktické řešení jen se dvěma ovladači)

 • kapsy ve dveřích pojmou i velké 2l láhve (i v zadních dveřích)

 • klasická tlačítka na volantu (mnohem lepší řešení než dotyková tlačítka)

 • možnost mít na hlavní obrazovce tři oblíbené položky dle vlastního výběru

 • přehledný, barevný head-up display

 • 4 velké, robustní háčky na tašky v zavazadlovém prostoru

Cons:
 • pomalejší nabíjení v porovnání s některými konkurenty

 • hlasová asistentka nerozumí některým základním příkazům

 • vyšší pohotovostní hmotnost (u EVs bohužel běžná)

 • nemá přední kufr - alespoň malý kufr na kabely by se hodil (pokud je zcela zaplněn zadní zavazadlový prostor je to praktičtější)

Test Drive

Škoda Enyaq iV RS - druhé provedení RSka v praktickém balení

Škoda po roce nasadila verzi „RS“ s pěkným max. výkonem 220 kW (299 k) a pohonem všech kol i do „základní“ karoserie SUV modelu Enyaq iV. Nyní si jej tedy mohou objednat i zájemci, pro které je „coupé“ verze možná až moc zaměřená na styl a splní si sen o praktičtější verzi SUV, bez zkosené zádi a velkého prosklení střechy, které nemusí chtít každý. Navíc i trochu ušetří, protože cena je nižší o 60 tisíc korun, tzn. 1.644.900 Kč. Pokud nepotřebujete prestiž RS verze, můžete získat pohon 4x4 v podobě verze 80x, která nemá v praxi o moc nižší výkon a ušetřit dalších sto tisíc.

Nahlédnutí do ceníku

IMG 5509

barva Mamba green za 10.600 Kč

Pokud se podíváme do ceníku podrobněji, zjistíme, že za populární, divokou barvu Mamba green se nepřiplácí nějaký nesmysl, ale jen 10.600 korun. 21palcová kola jsou za příplatek 20 tisíc, za ty bych však radil peníze ušetřit. O palec menší dvacítky jsou v základní ceně a jsou díky vyššímu profilu pneumatiky, mnohem vhodnější pro každodenní boj s obrubníky při parkování. Také přejezdy děr v silnicích zvládnou lépe a podvozek tolik netrpí. Navíc v zatáčkách podrží Enyaq dvacítky prakticky stejně dobře.

Zklamáním je příplatek za tepelné čerpadlo (30 tisíc korun), a to je přitom do našich klimatických podmínek vhodné. Optimálně totiž pracuje právě při teplotách kolem -5 až +10 stupňů Celsia, což je u nás realita po několik měsíců v roce.

(k čemu slouží TČ v elektromobilu: zajišťuje účinnější využití energie tím, že velmi efektivně odebírá teplo z okolí vozidla a využívá ho k ohřevu interiéru, případně i baterie, což vede ke zlepšení dojezdu vozidla)

Podvozek, tuhost a bezpečnost

IMG 5455

21 palců kola za příplatek, standardem jsou dvacítky

Podvozek je logicky tvrdší než u slabších verzí Enyaqu, obzvláště v kombinaci s 21 palcovými koly, kterými byl vybaven testovaný kus. K mému překvapení nebyl testovaný Enyaq vybaven DCC regulací tlumičů, která by pomohla, pokud chcete jet zrovna v uvolněném tempu. Na hodně strupovitých vozovkách tvrdší podvozek posádka občas docela pocítí, ale na druhou stranu potěší obrovská tuhost, která je z celého Enyaqu cítit. V interiéru nic nevrzne, po jakémkoliv kroucení karoserie ani památky. Řidič i posádka tak má v tomto voze oprávněný pocit bezpečí, který je navíc potvrzen výborným výsledkem crashtestu Euro NCAP.

Do kategorie kvality výroby a zpracování patří i odhlučnění, a to je u Enyaqu hodně nadstandardní. Pokud pomineme z principu velmi tichý elektrický pohon, tak je nutné zajistit i odhlučnění dalších částí vozu. Hluk od velkých kol i aerodynamický hluk jsou na velmi nízké úrovni. Elektrický pohon o sobě dává vědět jen při silné akceleraci slabým pískáním, to je však mnohem slabší než jsem zažil např. u Tesly Y, kde bylo pískání pohonu (při max akceleraci) velmi výrazné.

Výkon 220 kW a 460 Nm je pro označení RS dostatečná hodnota, ale vysoká pohotovostní hmotnost okolo 2200 kg nadšení mírní. Co tedy očekávat? V praxi je i Enyaq RS spíše rychlým firemním či rodinným vozem než obdobou Octavie RS, byť by jí na běžných silnicích stejně stačil. Při běžné jízdě spíše znovu překvapí schopnost elektrického pohonu naprosto snadno a bez jakéhokoli „odmlouvání“, kdykoli předjet nebo zrychlit z 60 řekněme na 90 km/h během pouhých 3 sekund a to opakovaně, kdykoli vás to napadne. Potěší také zvýšení maximální rychlosti ze 160 na 180 km/h, protože při cestách po Německu je občas 160ka opravdu málo, zatímco 180ka byla už v pořádku.

Enyaq brzdí převážně rekuperací, což může znamenat až 80 nebo dokonce 90 procent běžných zpomalení, a klasické brzdy se používají jen zřídka (hlavně při potřebě okamžitého nástupu zpomalení v kritické situaci). Díky tomu brzdové destičky mohou vydržet dvojnásobnou vzdálenost ve srovnání se spalovacím vozem. Nicméně ověřili jsme, že i těžký Enyaq RS dokáže účinně brzdit v nebezpečné situaci a výsledkem je velmi dobrých 35,8 metru na suché silnici z rychlosti 100 km/h do zastavení (měřeno přesným GPS Dragy).

K bezpečnosti jízdy v noci přispívají i Martix světla mají výbornou intenzitu a dobře vykrývají protijedoucí auta a samozřejmě i ta auta, která jedou před vámi. Jednotlivé segmenty jsou však však poměrně velké a zřetelné. Nevyváří zcela homogenní osvětlení vozovky, občas je možné zahlédnout tmavší místa.

Spotřeby a dojezd

Spotřeba je sice o malinko vyšší než u ostatních verzí Enyaqu, ale ne o více než 2-3 kWh na 100 km. Městská a příměstská jízda se dá zvládat se spotřebou okolo 18 kWh, zatímco „zadokolka“ Enyaq 80 to samé zvládá okolo 16 kWh. Stejně tak dálniční přesuny po D1, kde jsem jel takříkajíc s davem, bez snahy o výrazné úspory el. energie. Zde RS vezme přibližně 23 kWh, zatímco Enyaq 80 21 kWh. Dojezd je tedy na dálnici přibližně 330 km, ve městě a okolí pak překonává 400 km.

Výborná je funkce „automatické nastavování síly rekuperace“ v souvislosti s vozidly před autem nebo například, když se blíží křižovatka. Enyaq vám prostně „naznačí“, jemným zpomalením, že se blíží překážka.

DC nabíjení

Určitou slabinou MEB platformy, na které je posazen i Enyaq je pomalejší nabíjení v porovnání s nejlepší konkurencí. Existují vozy např. Hyundai Ioniq 5 a 6, které dokáží nabíjet rychleji (samozřejmě na adekvátně výkonné DC nabíječce - alespoň 200 kW), což při velmi dlouhé cestě pomůže. Naopak pokud se pohybujete běžně do 500 km jízdy za den, tento problém v podstatě nenastane, protože budete nabíjet jen jednou a to přibližně 20 minut. Samozřejmě ideální možností je nabíjet počas jednání v polovině cesty, ale to se ne vždy podaří.

Prostornost, zavazadlový prostor, praktičnost, infotainment

IMG 5463

Parádní tvar i zpracování sedadel

Přední sedadla Enyaqu RS jsou parádně zpracována, včetně prošívání barevnou nití, výborně podrží tělo v zatáčkách a potěší masážní funkcí. K naprostému ideálu chybí jen jejich chlazení (odvětrávání).

Ani čtyři dospělé osoby se v Enyaqu necítily stísněně, výhodou je, že ani páté místo není vyloženě nouzovka. Stejně tak instalace dětských sedaček do dobře přístupných isofixů nebyl problém. Na rozdíl od Enyaqu RS Coupe je běžná verze o něco prostornější, zejména na zadních sedadlech, kde je více místa pro hlavu. Pokud chcete využít Enyaq SUV pro stěhování větších předmětů, může jednoduše složit druhou řadu sedadel a vytvořit tak prostor o objemu 1 710 litrů (o 100 litrů více než u verze Enyaq Coupé). Výborné je, že Škoda nešetřila na detailech a v kufru jsou 4 opravdu funkční, velké háčky na tašky, plus spousta úchytů na síťky. Na AC kabel je připravena „taška“, která dobře pasuje do prohlubně na levě straně zav. prostoru.

Enyaq naštěstí nemá kritizovaný volant s dotykovými ploškami, který je k vidění u modelů VW ID.3 a ID.4. Ovládání klasickými tlačítky a válečky je krásně jednoduché a intuitivní. Škoda také správně rozhodla použít čtyři samostatné ovladače pro okna, což je lepší než řešení s pouhými dvěma tlačítky, jaké najdeme u konkurenčních vozů VW. Bohužel klimatizace se ovládá pouze přes displej a je třeba udělat několik kliknutí, než lze provést některé změny.

Naštěstí ovládání samotné teploty a vyhřívání sedadel je na displeji zobrazeno neustále (vyhřívání volantu má dokonce přímé tlačítko na levé straně volantu). Co potěší, že na displeji si můžete vybrat tři ovládací prvky, které používáte často - ty jsou pak neustále k dispozici v části „favourites“. Celkově je infotainment poměrně rychlý a spolehlivý, ale přesto se občas animace trochu „sekají“, hlavně po startu auta, když byl systém „uspán“. Majitelé Enyaqů si stěžují hlavně na pomalou spolupráci aplikace v telefonu se samotným vozem. Odesílání příkazů trvá dlouho, navíc různých funkcí by mohlo být více. Snad bude většina těchto připomínek průběžně dolaďována updatem aplikace a sw v samotném voze.

Simply clever - pár vychytávek má i Enyaq

Co se týká dnes už legendárních Simply clever řešení, máme tu pořád deštníky v předních dveřích, do kapes dveří se vejdou velké 1,5 litrové lahve, a to i dozadu, což není vůbec běžné (při troše násilí pojmou dokonce i dvoulitrovky). V pátých dveřích je schována škrabka na zamrzlá skla. Dále je to třeba: malá kapsa na mobilní telefony na zadní straně předních opěradel. A mezi dobrá řešení počítám i velmi dobře osvětlený zavazadlový prostor silnými LED (včetně prostoru za vozem), což se večer a dokonce i odpoledne v zimních měsících velmi hodí.

Enyaq RS máme nyní ve dvou verzích karoserie, což je dobrá zpráva a zájemce o elektrickou škodovku má nyní o malinko "ztížený" výběr.See Tech Specs - Škoda Enyaq iV

Škoda Enyaq iV Photos

Škoda Enyaq iV - Image 1 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 2 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 3 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 4 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 5 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 6 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 7 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 8 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 9 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 10 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 11 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 12 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 13 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 14 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 15 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 16 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 17 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 18 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 19 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 20 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 21 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 22 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 23 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 24 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 25 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 26 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 27 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 28 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 29 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 30 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 31 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 32 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 33 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 34 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 35 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 36 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 37 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 38 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 39 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 40 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 41 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 42 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 43 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 44 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 45 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 46 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 47 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 48 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 49 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 50 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 51 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 52 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 53 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 54 from the photo gallery Škoda Enyaq iV - Image 55 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Related (Škoda Enyaq iV)

Next Up (The Latest)