2019 Tesla Model S Raven Owner Review

Tesla Model S Raven 2019 - title image

Tesla Model S

Raven 2019

9.4/10not logged7 votes

Tesla model S Performance - 800 koní výkonu a 80.000 km téměř zadarmo

Mé první úvahy, že vyměním mé Audi A4 1,9 TDI za elektromobil, tedy přesněji řečeno za Teslu, směřují pár let nazpět. Už dlouho jsem sledoval vývoj automobilky Tesla, i jejího zakladatele Elona Muska.

09 Mar 2021

Tesla Model S Pros and Cons

Pros:
 • 0-100 km/h za 2,5 s

 • bezpečnost (5 hvězd EuroNCAP)

 • letní pneumatiky Michelin Pilot Sport, vydržely neskutečných 54.000 km

 • nabíjení na Superchargerech zdarma

 • není problém jezdit dlouhé trasy - síť Superchargerů je skvělý bonus ke každé Tesle

 • velmi dobře fungující Autopilot (na dálnicích běžně řídí 99 % jízdy za mě)

 • OTA updaty (neustále zlepšování vozu)

 • nízká dlouhodobá spotřeba 23 kWh na 100 km i když lidem neustále předvádím výkony tohoto vozu

 • záruka na celý pohonný systém včetně baterie 240.000 km / 8 let

 • výkon 600 kW a točivý moment 1000 Nm

 • nízké provozní náklady (na servis i nízká cena za ujetý km)

 • skvělé jízdní vlastnosti, nízké těžiště

 • druhá generace vzduchového odpružení (z trochou nadsázky dělá z českých silnic německé)

 • slušný dojezd na dálnici 400 km v létě, 300 km v zimě

 • odolnost pohonu i podvozku

 • solidní rychlost nabíjení, max. 150 kW (10-90 % za 40-45 minut)

 • poměrně velký přední zavazadlový prostor

Cons:
 • nejsou přihrádky ve dveřích

 • při zrychlení lehce vibrují přední poloosy (slabost Tesel S a X, výměna v záruce)

 • model S nemůže mít tažné ani střešní nosič (modely 3 a Y už to umí)

 • v době objednání nebylo možno objednat odvětrávané sedačky (dnes už to možné je)

 • špatné umístění hrdla nádržky ostřikovače skel

 • vůz je dost široký a dlouhý do města a do úzkých parkingů

 • výměna světla na záruku (žloutnoucí LED pásek)

Owner Review

Tesla model S Performance - 800 koní výkonu a 80.000 km téměř zadarmo

No a když jsem v letech 2017-2019, několikrát navštívil USA, půjčil jsem si Teslu S a také Teslu 3. To bylo první seznámení, na které jsem nemohl zapomenout. Později jsem měl na týden půjčený model X. A bylo rozhodnuto, zažil jsem prostě to, co mnoho jiných lidí. Jakmile se pořádně projedete Teslou (nebo jiným slušným elektromobilem), už nic jiného nechcete.

ok 20200424 143356

dovoz z Německa, duben 2020

Poté jsem začal reálně uvažovat, nad koupí Tesly model S, a to hned v nejvýkonnější verzi Performance (Raven). Ta měla neskutečných 775 k (570 kW) výkonu a podobně neskutečné zrychlení z klidu na 100 km/h za 2,5 s. To dodnes neumí ani nejlepší sedany od AMG.

Po pár týdnech hledání jsem našel pro mě ideální, předváděcí, kus v Německu, přímo u Tesly. Cena nového Ravenu byla kolem tří milionů Kč, tato předváděčka mi samozřejmě pár set tisíc uspořila.

Ekonomika provozu

Raven jsem koupil, když měl najeto 6000 km, dnes se blížím 80.000 km. Za tu dobu jsem odjezdil nepočítaně předváděcích jízd (provozuji totiž službu předvádění tohoto vozu pro zájemce - NejrychlejsiTesla.cz), stovky zrychlení na 100 km/h pod 3 sekundy, stovky prudkých zpomalení. Troufám si tvrdit, že po takto náročné službě zaplatit jen 2500 Kč za výměnu brzdových destiček je opravdu krásný výsledek, nic víc. Zkuste si tipnout kolik by vás stál jen pravidelný servis podobně výkonného spalovacího sedanu, navíc pod tímto zatížením.

ok 20201029 134110 01

Supercharger v Chorvatsku

Protože bydlím v bytě, nemám možnost nabíjet přes noc u svého domu, tak jak to majitelé EVs dělají nejčastěji. Není to však problém, nabíjím vždy po cestě, a to jak u ČEZu, PRE, tak i na Superchargerech od Tesly. Dnes už je naštěstí všude nabíječek tolik, že není problém si naplánovat nabíjení a zároveň poblíž třeba schůzku. Hodně jezdím, měsíčně až 8000 km! Měsíčně, díky tomu že mám Superchargery zdarma, zaplatím za elektřinu pouze okolo 1000 Kč, což je neuvěřitelně málo ve srovnání s náklady na provoz mého dosavadního Audi A4 1.9 TDI.

S Audi A4 1,9 TDI, rok výroby 2001, jsem při mém nájezdu 8000 km měsíčně, platil opravdu velké účty za naftu i za servis. Pro představu, bylo to okolo 14.000 Kč měsíčně za naftu a dále každý druhý měsíc výměna oleje a filtrů, 3x ročně brzdy (3x 7.000 Kč), 1x ročně rozvody (10.000 Kč). A to bylo staré auto, co si opravíte „na koleni“ a z doby, kdy se ještě vyráběly odolné vozy se spolehlivými motory. U dnešních obdobných vozů, není problém u tohoto nájezdu zaplatit i desítky tisíc měsíčně. Ten rozdíl je pak obrovský.

Spotřeba a výkon

V mrazech a na krátkých trasách může spotřeba vystoupat až na 27 kWh, naopak nejmenší spotřeby jsem dosáhl kolem 15 kWh. Nejzajímavější podle mě, je dlouhodobý průměr 23 kWh na 100 km. Ten je dosažen včetně všech předváděcích jízd, všech stovek zrychlení, atd. Navíc jezdím téměř vždy se zapnutým „sportovním“ módem. Nejsem totiž úplně zaměřen na eko jízdu, naopak si neustále užívám fantastického výkonu osmi set koní a tisíce newtonmetrů kroutícího momentu Ravenu. Je vidět, že Tesla celá léta pracuje na snižování spotřeby. I přes výkon supersportu jezdím se spotřebou úsporného sedanu. V tomto je Tesla opravdu na špičce.

Ještě poznámka k výkonu, když jsem tuto Teslu koupil měla výkon 775 k (570 kW). Po jednom OTA updatu, však výkon narostl na 815 k (600 kW). Díky Elone. :)

Zrychlení dle technických dat Raven zvládá za 2,5 s. Já jsem se mu zatím jen přiblížil a to hodnotou 2,58 s. I tak si není nač stěžovat. Pokud se o automobily zajímáte, tak asi víte, že k hodnotě 2,5 s, se na světě dostane jen hrstka supersportovních aut. Tady ale už slyším výtky, že Tesla umí jezdit jen rovně. Není to pravda. Naopak si užívám každou jízdu po okresce, průjezdy zatáček jsou díky nízkému těžišti skvělé. Přispívá k tomu i druhá generace vzduchového odpružení. To umí být sportovní i krásně komfortní, při pomalejší jízdě.

Spolehlivost a opotřebení pneumatik

I přes náročnou službu, je zatím spolehlivost slušná. Přesto došlo na výměnu předního světla (na záruku), protože LED denní svícení začalo žloutnout. Jednou jsem měl také problém s klikami dveří, do kterých jsem wapkou omylem nastříkal vodu a nechtěly se zasunout (model S má elektricky vysouvací kliky).

Pneumatiky (Michelin Pilot Sport), u kterých by se dal očekávat (vzhledem k výkonu vozu) rychlý úbytek, držely skvěle a měnil jsem je až po ujetí 54.000 km. Slabostí Tesly S a X jsou přední poloosy. Při maximálním zrychlení, jsou po pár desítkách tisíc kilometrů, zepředu cítit lehké vibrace. V rámci záruky si je nechám vyměnit. Tesla již nachystala novou specifikaci těchto poloos. Mají být karbonové, takže doufám, že tyto již vydrží bez problémů přenášet vysoké kroutící momenty.

Autopilot

Funguje skvěle, pokud jej používáte především na dálnici. Tam za mě odřídí 99 % ujetých vzdáleností. Nebudu tajit, že se Autopilot občas „leká“ kamionů a začne neočekávaně brzdit. Ale to se stává v průměru jednou za 200 km, navíc se Autopilot neustále zlepšuje, pomocí OTA. Na okreskách používám Autopilot jen občas, protože si řízení užívám spíše sám. Ve městě pak Autopilot zvládá skvěle popojíždění v kolonách. Překvapilo mě, že Autopilot dobře funguje i za deště, či mlhy, kdy mi na displeji ukazuje auta, která já ještě nevidím.

Dlouhé trasy

ok 20201029 133941 01

To je samozřejmě velká výhoda Tesly a její sítě Superchargerů. To znamená, pokud jsem jel např. do Francie, celých 1300 km, jsem pohodlně a bez problémů „projel“ přes tuto síť. Občas se stane, že Supercharger na trase není, ale dnes již není žádný problém, vybrat si nabíječku u jiného poskytovatele, kterých je všude dost.

Dobíjení zvládá model S maximálním výkonem okolo 150 kW (Tesla model S totiž v Evropě používá redukci na CCS port a ta více nezvládne). Jinak řečeno z 10 % na 90 % trvá dobíjení 40-45 minut. A poté mohu pokračovat dalších 400 km (zima cca 300 km), k dalšímu dobíjecímu bodu. Odhlučnění interiéru bych označil za průměrné, vyzkoušel jsem si třeba Porsche Taycan a tam je odhlučnění lepší. Na delších trasách mi také vadí, nepřítomnost kapes na láhve s pitím ve dveřích.

ok 20201001 074847

šířka je 1964 mm bez zrcátek (2189 mm se zrcátky)

Abych nepsal jen o samých výhodách modelu S, zde jsou i jeho další nevýhody: Model S je hodně dlouhý a široký, takže manévrování po městě a v úzkých parkovacích místech, není zrovna příjemné. Ani rejd (vzhledem k velkým 19palcovým kolům), není nijak zvlášť dobrý. Model S také nemůže mít tažné, ani střešní nosič. Tyto nedostatky řeší až modely 3 a Y.

Protože se mě lidé neustále ptají, na ty samé otázky, ohledně elektromobility, rozhodl jsem se nedávno pro tvorbu vlastního YouTube kanálu, kde se pokusím, vše co vím, o EVs, postupně vysvětlovat. Potkal jsem i mnoho skeptiků, kteří mi vždy začnou vysvětlovat, proč elektroauta nikam nedojedou, že jsou slabé a tak podobně, a přitom v elektromobilu nikdy nejeli. Jakmile se s mou Teslou svezou, jsou často hodně překvapeni.

Závěr

Dnes si již nedokážu představit, že bych přešel zpět na podobně výkonný spalovací model. Z mého pohledu je má Tesla S Performance ukázkou budoucnosti automobilů.
Long-term average consumption

Long-term average consumption: 230 Wh/km

See Tech Specs - Tesla Model S

Tesla Model S Photos

Tesla Model S - Image 1 from the photo gallery Tesla Model S - Image 2 from the photo gallery Tesla Model S - Image 3 from the photo gallery Tesla Model S - Image 4 from the photo gallery Tesla Model S - Image 5 from the photo gallery Tesla Model S - Image 6 from the photo gallery Tesla Model S - Image 7 from the photo gallery Tesla Model S - Image 8 from the photo gallery Tesla Model S - Image 9 from the photo gallery Tesla Model S - Image 10 from the photo gallery Tesla Model S - Image 11 from the photo gallery Tesla Model S - Image 12 from the photo gallery Tesla Model S - Image 13 from the photo gallery Tesla Model S - Image 14 from the photo gallery Tesla Model S - Image 15 from the photo gallery Tesla Model S - Image 16 from the photo gallery Tesla Model S - Image 17 from the photo gallery Tesla Model S - Image 18 from the photo gallery Tesla Model S - Image 19 from the photo gallery Tesla Model S - Image 20 from the photo gallery Tesla Model S - Image 21 from the photo gallery Tesla Model S - Image 22 from the photo gallery Tesla Model S - Image 23 from the photo gallery Tesla Model S - Image 24 from the photo gallery Tesla Model S - Image 25 from the photo gallery Tesla Model S - Image 26 from the photo gallery Tesla Model S - Image 27 from the photo gallery Tesla Model S - Image 28 from the photo gallery Tesla Model S - Image 29 from the photo gallery Tesla Model S - Image 30 from the photo gallery Tesla Model S - Image 31 from the photo gallery Tesla Model S - Image 32 from the photo gallery Tesla Model S - Image 33 from the photo gallery Tesla Model S - Image 34 from the photo gallery Tesla Model S - Image 35 from the photo gallery Tesla Model S - Image 36 from the photo gallery Tesla Model S - Image 37 from the photo gallery Tesla Model S - Image 38 from the photo gallery Tesla Model S - Image 39 from the photo gallery Tesla Model S - Image 40 from the photo gallery Tesla Model S - Image 41 from the photo gallery Tesla Model S - Image 42 from the photo gallery Tesla Model S - Image 43 from the photo gallery Tesla Model S - Image 44 from the photo gallery Tesla Model S - Image 45 from the photo gallery Tesla Model S - Image 46 from the photo gallery Tesla Model S - Image 47 from the photo gallery Tesla Model S - Image 48 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Related (Tesla Model S)

Next Up (The Latest)