2021 Audi e-tron GT RS Test Drive

Audi e-tron GT RS 2021 - title image

Audi e-tron GT

RS 2021

9.4/10not logged5 votes

Audi RS e-tron GT - pohled do budoucnosti (+ video)

Audi e-tron GT je především „Gran Tourismo“, neboli pěkně rychlý, ale zároveň pohodlný automobil, pro zdolávání stovek kilometrů, aniž byste pocítili větší únavu. A pak je tu ještě verze RS...

17 May 2021

Audi e-tron GT Pros and Cons

Pros:
 • název GT (Gran Tourismo) dobře odpovídá výslednému vozu

 • vynikající časy akcelerace na 100 km/h i 200 km/h

 • jízdní stabilita ve vysokých rychlostech

 • schopnost opakované akcelerace z klidu na 100 km/h, 150 km/h a 200 km/h během krátké doby (nedojde k přehřátí žádné části pohonného systému)

 • okamžité reakce na pedál plynu

 • odhlučnění interiéru

 • vynikající rychlost nabíjení až 270 kW (+100 km dojezdu za 6 minut, +300 km dojezdu za 20 minut dobíjení)

 • vysoký výkon 475 kW i točivý moment 830 Nm

 • solidní prostornost interiéru i na zadních sedadlech

 • přes vyšší hmotnost velmi dobrá ovladatelnost

 • pohodlná sedadla i na delší cesty

 • výborné brzdy, ale pod velkým zatížením slábnou (možno objednat karbon-keramické)

 • poměrně prostorný přední i zadní kufr

Cons:
 • vysoká pohotovostní hmotnost 2350 kg

 • hlasové ovládání nerozumí některým příkazům

 • dálniční dojezd by měl být o 100 km lepší (reálný dálniční dojezd je 300-350 km)

 • interiér podobný běžným Audi modelům

 • vysoká cena

 • drahá příplatková výbava

 • maximální rychlost "jen" 250 km/h

Test Drive

Audi RS e-tron GT - pohled do budoucnosti (+ video)

Moje první delší svezení elektromobilem jsem zažil před 10 lety a byl to Nissan Leaf s max. výkonem pouhých 80 kW. Za mnoho let v redakci Auto.cz, jsem otestoval stovky aut, ale tento relativně slabý elektromobil mě už tehdy přesvědčil, že pohon auta pomocí elektromotoru je neuvěřitelně pohotový, tichý, úsporný a zároveň praktický. Ano baterie ještě potřebují mnoho zlepšení, ale základ elektromobilu je velmi konkurenceschopný.

No a dnes, přesně po deseti letech jsem měl možnost vyzkoušet o neskutečných 400 kW silnější, elektrickou dálniční střelu od Audi s názvem „RS e-tron GT“.

IMG 8970

délka 4990 mm, rozvor 2900 mm

Připomenu parametry. Základní verze GT má výkon 350 kW, zatím co RS je povýšena na 440 kW. Navíc umí obě verze krátkodobě sprintovat s navýšeným výkonem. RS na 475 kW (GT na 390 kW). To vše doplňuje hodně nadstandardní točivý moment. RS poskytuje 830 Nm (GT 640 Nm). Maximálka je kupodivu jen 250 km/h, Takových 280 km/h, by RS jistě slušelo.

Audi e-tron GT je podle mého názoru především ono „Gran Tourismo“, neboli pěkně rychlý, ale zároveň pohodlný automobil, pro zdolávání stovek kilometrů, aniž byste pocítili větší únavu. A to tento automobil umí skvěle. Na dálnici jsem zkusil i vyšší tempo a GT se chová opravdu příkladně. Takovou jistotu, s jakou jede toto téměř pětimetrové GT, jsem už dlouho nezažil. Ve 200 km/h si připadáte jako byste jeli stotřicet. Je to dáno fantastickou stabilitou nízko položené karoserie, kterou navíc přitahuje k zemi těžká baterie mezi nápravami. Druhou neméně dobrou vlastností je míra odhlučnění interiéru, která je výborná i přes někdy problematická bezrámová okna dveří.

IMG 9049

RS e-tron GT: 475 kW, 830 Nm

Ale neodolali jsme možnosti vyzkoušet a natočit RS i na letišti, které jsme měli na pár hodin jen sami pro sebe. Po vyřízení pár formalit v kanceláři letiště, jsme měli konečně možnost vyzkoušet zrychlení z klidu na stovku i dvoustovku. RS ho zvládá za 3,3 sekundy (dvěstě za 10,7 s). Popravdě my jsme měli trochu smůlu a teplota klesla k nule. Přesto jsme na letních pneumatikách zvládli akceleraci za 3,4 s, to znamená pouhou desetinku sekundy za oficiálním údajem. Plný plyn znamená pro řidiče neskutečné potěšení a pokud si neopře hlavu o opěrku, dostanou krční svaly slušně zabrat.

Co je však naprosto dechberoucí, s jakým klidem to umí RS zvládat. Je cítit, jak široké pneumatiky bojují s přívalem točivého momentu, ale pohonná soustava ani po dvaceti akceleracích na 100, 150 i 200 km/h, nevykazovala žádné známky únavy. Neskutečné.

To se však nedalo říct o brzdách. My jsme bohužel neměli příplatkové karbon-keramické brzdy a po několika zabrzděních bylo zřejmé, že zpomalovat 2350 kg hmotnosti vozu není snadné, a to ani s podporou výkonné rekuperace.

Vysoká hmotnost je samozřejmě cítit i v zatáčkách. Přestože je vzduchový podvozek dobře naladěn, příliš vysokou rychlost při nájezdu do zatáčky poznáte hned. Prostě s tím musíte jako řidič počítat. Co je ale naprosto šílené, je zrychlení, které vám RS „umožní“ při výjezdu ze zatáčky. Při tom vás navíc hezky podrží sportovní sedačky. Ty testované nebyly ty nejvíce sportovní v nabídce, naopak splňovaly ještě velmi dobře požadavky na komfort při dlouhé cestě.

IMG 9009

Dozadu se pohodlně vejde osoba s výškou do 180 cm.

Protože je e-tron GT pětimístným vozem, vyzkoušel jsem i zadní sedadla. Podélnou prostornost Passatu tam nehledejte, ale pro osoby do 180 cm není problém se pohodlně usadit. E-tron GT je překvapivě praktický díky dvěma zavazadlovým prostorům. Ten vepředu není vůbec malý a klidně pojme nabíjecí kabely a spoustu dalších drobností. Ten zadní má také solidní velikost, oficiálně 405 litrů.

E-tron GT je v obou výkonových verzích nádherný, nízký sporťák. Je to však hodně drahý automobil, který ukazuje, že elektromobilita už není určena jen pro nadšence, kteří musí spolknout podivný tvar Leafu nebo ty směšně tenoučké pneumatiky u BMW i3.

Audi e-tron GT nám ukazuje technologický pohled do budoucnosti, který se jistě brzy přetaví i do levnějších modelů značky. A tento pohled nevypadá vůbec špatně.

See Tech Specs - Audi e-tron GT

Video

Audi e-tron GT Photos

Audi e-tron GT - Image 1 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 2 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 3 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 4 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 5 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 6 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 7 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 8 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 9 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 10 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 11 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 12 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 13 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 14 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 15 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 16 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 17 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 18 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 19 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 20 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 21 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 22 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 23 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 24 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 25 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 26 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 27 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 28 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 29 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 30 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 31 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 32 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 33 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 34 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 35 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 36 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 37 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 38 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 39 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 40 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 41 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 42 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 43 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 44 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 45 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 46 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 47 from the photo gallery Audi e-tron GT - Image 48 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Related (Audi e-tron GT)

Next Up (The Latest)