2020 Audi e-tron Sportback 55 quattro Testfahrt

Audi e-tron Sportback 55 quattro 2020 - Titelbild

Audi e-tron Sportback

55 quattro 2020

9.4/10nicht angemeldet8 Stimmen

Audi e-tron Sportback 55 quattro – výborné Audi, výborný elektromobil (až na pár drobností)

Hned na úvod vám řeknu, co se mi na Audi e-tron Sportback hodně líbilo. Je to prostě Audi jak ji známe už dlouhá léta. Nehledě na to, zda je elektrické nebo ne.

01 Mar 2021

Audi e-tron Sportback Vorteile und Nachteile

Vorteile:
 • velmi dobrá dynamika jízdy (bezpečné předjíždění)

 • vynikající rychlost nabíjení (100 až 150 km za deset minut na výkonné DC nabíječce)

 • výkonná rekuperace

 • podvozek i el. pohon skvěle maskuje vysokou hmotnost

 • vynikající odhlučnění interiéru

 • výborná kvalita zpracování celého vozu

 • má přední zavazadlový prostor

 • automatická rekuperace (volí si sílu rekuperace podle mapy)

 • kvalitní sportovní sedadla (příplatek)

 • solidní místo vzadu i přes svažující se střechu

 • výkonná AC nabíječka 11 kW v sériové výbavě

 • haptická odezva u dotykových displejů

 • porovnatelná cena s obdobnými spalovacím SUV

 • karta e-tron Charging Service s 200 tisíci nabíječkami po celé Evropě

Nachteile:
 • vysoká hmotnost přes 2,5t

 • dojezd na dálnici (100 km navíc by se hodilo)

 • vzduchový podvozek by mohl být plavnější

 • vyšší spotřeba - je to velké SUV (v budoucnu bude nutné snižování hmotnosti těchto elektrických SUV)

 • konkurenční Tesla X Long Range má výrazně lepší zrychlení (0-100 km/h za 3,9 s) a delší dojezd

 • pohon "píská" do interiéru více než je obvyklé u ostatních EVs

 • hlasová asistentka nerozumí některým běžným dotazům

 • vysoké ceny příplatkové výbavy

Testfahrt

Audi e-tron Sportback 55 quattro – výborné Audi, výborný elektromobil (až na pár drobností)

okDSC00749

Je to Audi se vším všudy a navíc elektrické.

Hned na úvod vám řeknu, co se mi na Audi e-tron Sportback hodně líbilo. Je to prostě Audi jak ji známe už dlouhá léta. Designéři i konstruktéři postupovali podle osvědčeného receptu, tak jako u jakéhokoliv jiného modelu, nehledě na to, zda jde o spalovací verzi nebo elektroauto. Vše najdete tam, kde jste zvyklí, vše funguje stejně dobře a také celkový design je jasné Audi. Nenajdete zde žádné podivné tvary ani výstřednosti, které křičí do světa, že jde o něco nového nebo zvláštního. Ten, kdo autům moc nerozumí, by si dokonce mohl myslet, že řídí zcela běžný spalovací model.

Dále vám odpovím na častý dotaz, zda má e-tron vysokou spotřebu, protože to se o něm od počátku proslýchá. Má a nemá. Pokud bereme průměrnou spotřebu kolem 25 kWh na 100 km jako vysokou, dá se e-tron označit za užraný (on si na dálnici umí vzít i 30 kWh). Ale pokud si e-tron porovnáme se stejně velkými elektroauty, zjistíme, že to není tak špatné. Velké SUV s hmotností kolem 2,5 tuny, vám prostě nikdy nebude brát to samé, co třeba Volkswagen ID.3.

Podobně velká Tesla model X, dle mých zkušeností, umí jezdit přibližně o pětinu úsporněji. Takže ano, e-tron ještě kousek ztrácí, ale není to zásadní problém. Naopak i s e-tronem (pokud si jej jako většina majitelů EV budete nabíjet levně doma nebo v práci), budete jezdit s polovičními náklady na „palivo“ v porovnání s podobně výkonnými a velkými spalovacími SUV. E-tron je také zajímavý tím, že jde snad o první elektromobil, jehož cena je srovnatelná s obdobně výkonnými spalovacími SUV Audi i konkurence.

okDSC00725

V příští generaci musí zhubnout, hmotnost překračující 2,5 tuny je moc.

Hmotnost e-tronu je opravdu vysoká, 2,6 tuny byla ještě nedávno hodnota vyhrazená největším SUV typu Bentley Bentayga. Dnes je to „běžná“ hodnota velkých bateriových SUV. Doufám, že automobilky najdou brzy způsob, jak baterie a další části vozu odlehčit a přiblížit se hmotností obdobně výkonným spalovacím verzím. Chtělo by to shodit alespoň 300 kg nadváhy.

Jak už jsem si ale zvykl, elektroauta umí při běžné jízdě vysokou hmotnost až neuvěřitelně skrývat. Elektromotory umí naprosto nenásilně zrychlovat a následně i zpomalovat hmotu vozu pomocí rekuperace, a to bez jakéhokoli „hučení motoru“, které známe z velkých, většinou dieselových SUV. Výkonná rekuperace má za následek to, že vysoká hmotnost vozu „nežere“ při zpomalování brzdové destičky, a také se část energie, která by jinak přišla vniveč, vrací zpět do baterie.

Audi udává, že výkon a točivý moment e-tronu Sportback je 265 kW a 561 Nm. V režimu boost je to však až 300 kW a 664 Nm. Popravdě, na ohromení většiny spolucestujících bohatě stačilo základních 265 kW, kdy Sportback umí dát stovku za 6,6 s. Maximálních 300 kW, které jsou k dispozici jen na několik sekund, jsem prakticky nepotřeboval využívat (0-100 km/h 5,7 s). Ale když jsem to přeci jen občas zkusil, tak ano, opravdu se cítíte ještě trochu více zatlačeni do sedadel.

Výkon umí e-tron Sportback podávat krásně nenásilně. Sice postrádá při akceleraci z klidu úvodní kopanec, který umí Tesly, ale i tak jede nádherně. Každé předjíždění je dílem okamžiku, a hlavně je to bezpečné. Nestane se vám, že by se čekalo na nástup turba nebo volbu správného převodu jako u spalováku. Když už jsme u vyšších rychlostí, interiér je skvěle odhlučněn. Na dálnici si připadáte jako byste jeli tak osmdesátkou.

Co se konstruktérům Audi moc nepovedlo, je tramvajový „pískavý“ zvuk, který proniká dost výrazně do interiéru při akceleraci i při rekuperaci. Nevím, jak je to možné, ale žádný jiný elektromobil, se kterým jsem jezdil, to takto výrazně nedělal.

okDSC00884

pádla pod volantem jsou u EVs určena pro volbu síly rekuperace

Rekuperace má kromě možnosti volit si jednotlivé úrovně pádly pod volantem i možnost „auto“, kdy podle dat z navigace volí sílu rekuperace automaticky. Funguje to překvapivě dobře. Například před kruháčem nebo prudkou zatáčkou je rekuperace nejsilnější, naopak na rovince, když dáte nohu z plynu, tak e-tron „plachtí“ a téměř nerekuperuje.

Dojezd je oficiálně poněkud nereálně stanoven na 446 km v kombinované provozu. Reálně jsem v kombinaci město, dálnice byl schopen ujet okolo 350 km. Ve městě, kde je reálná spotřeba elektromobilů nejnižší, se dá přiblížit 400 km. Naopak dálnice snižuje dojezd na cca 250 km.

Co však umí e-tron excelentně, je DC rychlonabíjení. Baterie má velkou nominální kapacitu 95 kWh, využitelná je 84 kWh. Velkou výhodou je její špičková termoregulace, která se stará o to, aby baterie byla stále v optimální teplotě, a to i při rychlonabíjení. Nabíjet je možné výkonem až 150 kW. To sice nezní úplně jako špička (jsou elektromobily, co umí nabíjet hodnotami hodně přes 200 kW), ale e-tron si umí podržet křivku nabíjení na hodnotě 150 kW od 10 do 80 %, což je vynikající a rozhodně není u konkurence běžné. Reálně nabijete např. z 5 na 80 % do půl hodiny.

Sériově dodávaná AC nabíječka je také velmi dobrá, zvládá zpracovat až 11 kW příkonu (za příplatek dokonce až 22 kW). To znamená, že během několika hodin (obvykle v práci nebo doma přes noc) snadno dobijete do plna. Ale je možné nastavit i maximální hodnotu dobití, např. na 80 nebo 90 %, čímž šetříte baterii. Není totiž dobré stále dobíjet na 100 %, pokud víte, že další den maximální kapacitu baterie nevyužijete.

Změřil jsem časy dobíjení na 175 kW nabíječce – přičemž maximem odběru, který e-tron zvládl, bylo 148 kW, což je přesně to, co deklaruje. A zde jsou naměřené časy:

 • 10 % - 30 % 8 minut
 • 10 % - 40 % 11 minut
 • 10 % - 50 % 15 minut
 • 10 % - 60 % 19 minut
 • 10 % - 70 % 22 minut
 • 10 % - 80 % 26 minut
 • 10 % - 90 % 32 minut

To znamená, že je možné během zhruba dvacetiminutové přestávky na kafe stihnout dobít na dalších 200 km dálničního přesunu nebo až 300 km jízdy po městě a okolí. Jinak řečeno, co deset minut dobíjení, to dalších 100 až 150 km dojezdu. To nezní vůbec špatně, ne? Kdyby se takto rychle uměly dobíjet všechny EVs, bylo by to skvělé. Horší je to, že zatím je nabíječek s výkonem 150 kW a více poměrně málo, ale naštěstí přibývají.

Tesla má skvělou síť jejich Superchargerů, Audi konkuruje svou evropskou sítí „smluvních“ nabíjecích stanic (včetně sítě Ionity), na kterých snadno dobijete s jedinou kartou „e-tron Charging Service“ (funguje to samozřejmě i přes aplikaci Audi). Po celé Evropě je těchto stanic již přes 200 tisíc a stále přibývají další. U nás, pokud vím, tak z velkých sítí nabíječek, je v této e-tron síti PRE a E.ON. Zatím chybí ČEZ. E-tron karta má bohužel ceny za kWh, o dost vyšší, než kdybyste měli zvlášť kartu PRE či E.ON. To znamená, pokud jezdíte hlavně po ČR, pravděpodobně si stejně pořídíte levnější tarify přímo od PRE a E.ON a e-tron kartu si necháte hlavně pro zahraničí.

okDSC00771

kamera má dobrou citlivost v noci

Virtuální zrcátka byla jedním z hlavních marketingových taháků při uvedení e-tronu. Mají přinášet několik výhod. První výhodou je lepší aerodynamika, což bude jistě pravda. Druhá výhoda je lepší podání obrazu z kamer na displeje v noci. Kamera má opravdu dobrou citlivost a v noci to funguje hezky - přenášený obraz je ostrý a kontrastní. Ale toto řešení má i své nevýhody. Jednak virtuální zrcátka něco stojí (příplatek 44.700 Kč), a dále nějakou dobu trvá si na ně zvyknout.

okDSC00853

Oled displej virtuálního zrcátka

Displeje jsou umístěny níže než klasická zrcátka a letitý zvyk se podívat ven do zrcátka jen tak nezměníte. To znamená, že jsem se snad pokaždé nejprve podíval ven na kameru a teprve potom níže na displej. Nevím, za jak dlouho bych si na to zvykl, ale týdenní test mi na to nestačil. Pokud zvažujete koupi e-tronu, rozhodně vám doporučuji se na toto zaměřit a vyzkoušet si, které řešení vám bude lépe vyhovovat.

okDSC00852

krásné prošití sedadel

Kvalita zpracování interiéru je výborná. Vše je z těch nejlepších materiálů, které má Audi k dispozici a vše je dobře zpracováno. Karoserie působí za jízdy velmi pevně a v interiéru nic nevrzalo. To doplňuje i solidní prostornost vepředu, a hlavně i vzadu pro nohy. Svažující se střecha Sportbacku sice ubrala pár milimetrů pro hlavu oproti základnímu e-tronu, ale já jsem se dozadu pohodlně usadil a nad hlavou jsem měl stále přibližně 3-4 cm místa (moje výška je 180 cm).

Pohodlí v interiéru se snaží doplnit sériový vzduchový podvozek. Ten se mi však i v komfortním režimu zdál poměrně tuhý jakoby kvůli vysoké hmotnosti vozu již nemohl vytvořit žádaný plavný komfort, který vzduchové podvozky obvykle umí. Na druhou stranu, pokud chcete vyzkoušet režim Sport a projet rychleji pár zatáček, musíte obdivovat schopnost podvozku dobře pracovat s více než 2,5 tunami tohoto automobilu.

okDSC00865

sportovní sedačky se výborným bočním vedením a možností prodloužení sedáku pro vyšší postavy

Líbily se mi také příplatkové sportovní sedačky. Na jednu stranu dostatečně pohodlné, na druhou s optimálním bočním vedením. Navíc měly možnost prodloužení sedáku pro vyšší postavy. Co zamrzí, že i po nemalém příplatku za tyto sportovní sedačky se v ceníku dočtete, že další příplatek vás čeká za jejich elektrické ovládání a další za vyhřívání. I zadní sedačky jsou hezky zpracovány s jasnou preferencí pro dva cestující.


okDSC00870

haptická odezva displejů je příjemná

Na přístrojové desce nahradily většinu tlačítek dva displeje s haptickou odezvou a další pod volantem. Haptická odezva funguje opravdu dobře. „Stisk“ tlačítka na displeji doprovází skutečně pocit, že jsem „něco“ zmáčkl. Ale i tak to bohužel nenahradí skutečnost, že když svůj vůz už dobře znáte, tak třeba na tlačítko vnitřního okruhu dosáhnete takřka poslepu, na displej se musíte vždy o něco více soustředit. Asi největším problémem mého testu e-tronu bylo hlasové ovládání. Popravdě moc nefungovalo. Virtuální asistentka mi rozuměla tak polovinu příkazů. Ale protože jde „jen“ o software, doufám, že Audi si je toho vědomo a usilovně pracuje na zdokonalení.

okDSC00782

frunk - neboli přední kufr

Pochválit musím Audi za to, že nerezignovala na přední kufr, kterému se vžil název „frunk“, který vznikl spojením slov „front“ a amerického označení kufru „trunk“. Je dostatečně velký na pojmutí nabíjecích kabelů a dalších drobností, které by jinak zabíraly místo vzadu. Zadní zavazadlový prostor nevypadá moc velký, na první pohled je sice dlouhý, ale poměrně málo hluboký. Přesněji řečeno, celkově je velký, ale spoustu místa pod podlážkou zabírá dojezdová rezerva.

Pokud Tesla svým modelem X nastínila, jak by mělo velké elektrické SUV vypadat a jezdit, tak Audi to s e-tronem dotáhla po svém téměř k dokonalosti. Ale pozor, důležité je tam to slovo „téměř“. Audi e-tron Sportback je totiž skvělým Audi s vynikajícím zpracováním, jízdními vlastnostmi a luxusem, který od něj jeho zákazníci očekávají. To je ta skvělá část. Elektrickou a softwarovou část zvládlo Audi také slušně, až na o něco vyšší spotřebu a místy nedoladěný software infotainmentu.

Audi rozvíjí svoji e-tron flotilu správným směrem. Tento týden byl představen nádherný, sportovní e-tron GT. Prodeje jistě výrazně zvedne další novinka tohoto roku, menší SUV e-tron Q4, který posune základní cenovku elektromobility od Audi o další statisíce níže.

Siehe technische Daten - Audi e-tron Sportback

Audi e-tron Sportback Fotos

Audi e-tron Sportback - Bild 1 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 2 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 3 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 4 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 5 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 6 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 7 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 8 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 9 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 10 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 11 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 12 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 13 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 14 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 15 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 16 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 17 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 18 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 19 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 20 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 21 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 22 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 23 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 24 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 25 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 26 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 27 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 28 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 29 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 30 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 31 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 32 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 33 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 34 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 35 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 36 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 37 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 38 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 39 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 40 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 41 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 42 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 43 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 44 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 45 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 46 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 47 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 48 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 49 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 50 aus der Fotogalerie Audi e-tron Sportback - Bild 51 aus der Fotogalerie

Diskussion

Um einen Kommentar abzugeben, musst du angemeldet sein.

Verwandte (Audi e-tron Sportback)

Als Nächstes (Neueste)