2011 Peugeot iOn Owner Review

Peugeot iOn 2011 - title image

Peugeot iOn

2011

9/10not logged8 votes

Peugeot iOn - 110.000 km na elektřinu s iOnem

Zkušenost s tímto vozem je i po 110.000 km velmi dobrá.

01 Mar 2021

Peugeot iOn Pros and Cons

Pros:
 • kvalitní Li-ion baterie, dnes po 115.000 km, drží kapacitu na cca 85 %

 • špičkový poloměr otáčení

 • Auto je vyrobené v Japonsku v továrně Mitsubishi. Mám soukromě velkou důvěru v japonská auta. Najel jsem půl milionů km v Mazdě 323F, což bylo téměř bezporuchové auto. Vlastnil jsem i Daihatsu, což byl podobný příběh. A ani Peugeut iOn po deseti letech nevykázal žádné poruchy.

 • úspornou jízdou se dá dostat k 10 kWh na 100 km, běžně 14 kWh

 • ujeto 110.000 km bez závady

 • I nyní dvanáct let po představení vozidla se stále jedná o jeden z nejúspornějších elektromobilů. Z dnešního pohledu je kapacita baterie 14,5 kWh (16 kWh) malá kapacita, ale díky nízké spotřebě se tak reálné dojezdy blíží například první generaci Leafu, Renaultu ZOE, VW UP atd., které mají baterie větší, ale též větší spotřebu, takže dosahují podobných dojezdů.

 • auto je díky své výšce velmi pohodlné při častém nastupování a vystupování. Ve srovnání třeba s nízkou Teslou 3 to je úplně jiný svět, protože tam by vás časté nastupování a vystupování brzo omrzelo

 • dobrý výhled z vozu

 • I přes to, že se jedná o 10 let staré auto, tak kromě výměny 12V baterie, nevyžadovalo žádnou údržbu a opravu. Svých 115.000 km, tedy v tomto smyslu najelo bez nákladů. Nepočítám-li výměnu pneumatik (6000 Kč) a výměnu oleje v zadním diferenciálu (500 Kč).

 • povinné + havarijní za 6000,- Kč

 • 6x airbag

 • velmi svižné ve městě

 • I přes dobu vzniku, je již auto vybaveno radiem s bluetooth umožňující telefonování, přehrávání hudby s telefonu, přehrávačem CD s MP3 a USB připojením.

 • i přes malé rozměry, prostorný interiér

 • DC dobíjení až 40 kW

 • dveře se otevírají do velkého úhlu

 • i dozadu si sednou dva dospělí

 • pohodlné odpružení

 • malé rozměry - ideální do města

 • dostatečný dojezd i přes malou baterii (poměrně nízká spotřeba)

 • velká zrcátka

 • hodně místa nad hlavou

Cons:
 • citlivost na boční vítr

 • Auto při nabíjení netopí. Je to však omezeno pouze programově, protože jeho technické trojče Mitsubishi I-Miev tuto schopnost má.

 • displej neukazuje spotřebu vozu v kWh

 • auto je stavěno na výšku, ale šířka mu chybí. Tedy dva obézní vedle sebe mají již trochu problém dýchat

 • Auto má poměrně citlivý stabilizační systém a řízení prokluzu. Tedy při rozjedu například v bahně, nebo rozbředlém sněhu značně omezuje výkon do kol.

 • Výměna předních žárovek bude patrně vyžadovat demontáž nárazníku. Přístup k žárovkám je tristní. Za pochvalu však stojí zřejmě kvalitní elektroinstalace, protože tohoto úkonu, který mne opravdu děsí, jsem zatím nikdy nemusel přistoupit a auto má žárovky stále původní. Což ve srovnání třeba s Oplem Corsa, kde je musím měnit každých cca 30 tisíc km, je něco co hraničí se zázrakem.


 • menší kufr, ale vejdou se vyšší předměty

 • jen jednostupňová rekuperace

 • Zimní spotřeba je značně ovlivněna energeticky náročným elektrickým topením, které při malé baterii vozu značně snižuje dojezd. Tuto věc jsem však vyřešil dodatečnou montáží naftového topení. Spotřeba nafty je na tento účel doslova symbolická a odhaduji to na 1,5 decilitru na hodinu topení. Možnost topit elektřinou mi však zůstala, takže při kratších trasách v zimě naftu nezapínám.

Considered buying

Fiat 500e

dovoz z Kalifornie

example image of Fiat 500e

The Attractions:

pěkné zvenku i uvnitř, malé, vhodné do města

The Dealbreakers:

nemá DC dobíjení, drahé (tehdy se to dováželo z Kalifonie za cenu okolo 500.000 Kč), mnohem menší než iOn, jen 3 dveře

Nissan Leaf

ojetý, rok výroby okolo 2012

example image of Nissan Leaf

The Attractions:

dospělejší auto, o dost větší než iOn, měl sice větší baterii, ale i větší spotřebu, takže to o moc dál, než iOn nedojelo

The Dealbreakers:

vyšší spotřeba, dražší než iOn

Owner Review

Peugeot iOn - 110.000 km na elektřinu s iOnem

ION DSC 4788

rozměry jsou vskutku malé: délka 3474 x šířka 1475 x výška 1600 mm, rozvor je 2550 mm

V roce 2016 jsem koupil mírně ojetý, elektrický Peugeot iOn, který měl najeto jen 5000 km. Dovezl jsem si ho z Belgie. Musel být naprosto minimálně používán, protože vyroben byl už v roce 2011. Cena byla 290.000 s DPH. Nový tehdy, v roce 2016, stál okolo 600 tisíc.

Dnes mám na tachometru už 115.000 kilometrů. Peugeot iOn vychází z Mitsubishi iMiEV (v Japonsku patřil do kategorie malých městských aut tzv. kei-car). Peugeot tento automobil nakupoval kompletně od Mitsubishi. Snad i proto, že jde o japonskou techniku, nedošlo nikdy k žádné závadě (došlo jen na výměnu 12V baterie za 1500 Kč). iOn prostě jezdí a jezdí...

Konstrukčně jde o zadokolku, což je chytré řešení, které dnes několik výrobců elektromobilů začíná také používat. I v tomto autě je totiž elektromotor s okamžitým výkonem dostupným z prakticky nulových otáček (49 kW a 180 Nm). Přední pohon by byl dost nevhodný - docházelo by snadno k prokluzu kol, hlavně na mokru. Druhou výhodou tohoto uspořádání je fantastický rejd. Ve městě se díky kombinaci malého poloměru otáčení a úzké karoserie vejdete doslova „všude“.

ION DSC 4867

dveře se otevírají do velkého úhlu

Ale nemyslete si, že toto auto je uvnitř malinké. Auto je sice poměrně úzké, ale díky krátkému předku je uvnitř hodně místa na délku (i dozadu si sednou dva dospělí). Zavazadlový prostor je sice menší, ale vejdou se tam celkem vysoké předměty. Mě se po sklopení dělených opěradel podařilo odvézt pračku, skládací kolo, kočárky atd. viz fotografie. Prostě využití vnitřního prostoru je téměř dokonalé. Všechny boční dveře se otevírají skoro do pravého úhlu.

Vůz je poměrně lehký (kolem 1100 kg), a tak i relativně slabý motor dokáže ve městě divy. Jízda je hezky svižná. Ale iOn se kupodivu nezalekne ani dálnice a mnohokrát jsem s ním na dálnici jel. Zde je samozřejmě překážkou malá Li-ion baterie o kapacitě 16 kWh. Jenže toto autíčko umí být velmi úsporné, takže ani malá baterie není tragédie.

V létě jsem úsporným stylem dokázal ujet až 150 km. Dnes, kdy po stovkách nabíjení kapacita baterie mírně klesla (o cca 15 %), běžně bez omezování ujedu 110 km, v zimě 80-90 km. Jinak řečeno v létě jezdím kolem 14,5 kWh na 100 km, v zimě při minusových teplotách kolem 17 kWh. Eko jízda v létě znamená pokles spotřeby k 10 kWh na 100 km!

I tento elektroprcek má rekuperaci, ale jen jednostupňovou. Je zvláštní, že když odklopíte kryt na voliči řazení, tak se objeví možnost zvolit další dva stupně, tak jako to má Mitsubishi iMiEV standardně. Nechápu proč Peugeot zvolil toho divné řešení. Trochu zvláštní je, že iOn neukazuje spotřebu, ale jen dojezd.

Jízdní vlastnosti odpovídají menším kolům a iOn je poměrně nedotáčivý. Potěší však solidním komfortem odpružení.

Dobíjení je možné jak AC, tak DC. AC má maximum 3,6 kW a dobití trvá v praxi 4,5 hodiny. DC se standardem ChAdeMO „umí“ v létě přijímat až 40 kW výkonu, v zimě 25 kW. Tzn. na 80 % se dá dostat za 30 minut. Nevýhodou je, že při nabíjení není možné topit do interiéru. Baterie je chlazená vzduchem, takže se v horkém počasí a při rychlodobíjení nepřehřívá. I z tohoto důvodu je podle mě stále ve velmi dobrém stavu.

ION DSC 4811

V současnosti je to nejlevnější cesta k modernímu elektromobilu jako ojetiny. Myslím tím, že baterie jsou lithiové, chlazené a uložené v podlaze. Tedy řešení, které nemají ani mnohé dnešní elektromobily. Motor je uložen vzadu, což je též prvek, který je pro elektromobily vhodný, protože se neprokluzují kola, při rozjezdu. Zrychlení a pružnost v běžném provozu mnohdy převyšuje běžné spalovací automobily (samozřejmě mimo dálnici, kdy je maximální rychlost omezena na 130 km/h).

Peugeot iOn Photos

Peugeot iOn - Image 1 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 2 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 3 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 4 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 5 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 6 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 7 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 8 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 9 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 10 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 11 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 12 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 13 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 14 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 15 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 16 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 17 from the photo gallery Peugeot iOn - Image 18 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Next Up (The Latest)