2020 Renault Zoe Life R110 (80 kW) Owner Review

Renault Zoe Life R110 (80 kW) 2020 - title image

Renault Zoe

Life R110 (80 kW) 2020

9.3/10not logged8 votes

Renault ZOE - auto s nejlepším poměrem dojezdu a výbavy k ceně na trhu

ZOE mě zaujalo z několika důvodů. Především má v ceně velmi výkonnou AC nabíječku 22 kW, která mi umožňuje pohodlně a relativně rychle a levně nabíjet doma, v práci i na cestách, když úplně nespěchám.

03 Feb 2021

Renault Zoe Pros and Cons

Pros:
 • levné pojistné koeficienty a s tím spojené provozní náklady

 • velmi levné náhradní díly a dostupný servis

 • i základní výbava obsahuje prvky jako je tepelné čerpadlo či LED světla

 • bezkonkurenční rychlé AC nabíjení (pro mne to byl jeden ze základních důvodů ke koupi) - doma nabiji prázdné auto za 2,5 h - tedy prakticky nepotřebuji DC

 • je to auto s nejlepším poměrem dojezdu a výbavy k ceně na trhu

 • koupil jsem slabší verzi 80 kW/110 k, ale výkonově mi připadá naprosto dostatečná (silnější verze má 100 kW)

 • velmi solidní spotřeba: v létě reálně průměrně 11- 13 kWh - v zimě 16 kWh, dálnice při 130 km/h 23 kWh, ve spojení s velkou baterií 55 kWh/52 kWh) znamená letní dojezd až 480 km, zimní se pohybuje cca 280 - 320 km

 • má vzduchem chlazenou baterii i motor

 • konektor nabíjení je na velmi dobrém místě – pod logem vepředu (krátké kabely DC dobíječek tam snadno dosáhnou)

 • velmi pohodlný komfortní podvozek - zvlášť na mojí verzi s pneu 15"

 • vzhledem k segmentu auta hluboký a prostorný kufr

Cons:
 • v infotainmentu není možné omezit nabíjení např. na 80 %

 • absence osvětlení nad zadní sedačkou

 • méně místa na zadních sedadlech

 • ostrá hrana zadních dveří (byť tvar dveří má smysl v lepším nastupování a v tom že zadní okno lze stáhnout až dolů)

 • oficiálně není možnost tažného zařízení

 • výbava Life nemá dělená zadní sedadla

Considered buying

BMW i3

example image of BMW i3

The Attractions:

zábavné, silné a kupodivu docela prostorné

The Dealbreakers:

drahé, menší baterie, drahé náhradní díly, tvrdý podvozek

Jac iEV7S

example image of Jac iEV7S

The Attractions:

líbí se mi, podobné Hyundai Kona, hezky zpracované

The Dealbreakers:

menší baterie, o něco dražší než ZOE, jen jeden servis v ČR

Owner Review

Renault ZOE - auto s nejlepším poměrem dojezdu a výbavy k ceně na trhu

Už před mnoha lety, okolo roku 1996 jsem měl možnost si prohlédnout elektrickou Tatru Beta (původní název Škoda Beta). Dále jsem „potkal“ i elektrický Favorit ze Škody Ejpovice. Ty se pokud vím, vyvážely do Švýcarska. O deset let později jsem se seznámil s člověkem, co měl el. Peugeot 106 a dokonce na elektřinu předělanou Tavriu. V roce 2009 jsem na výstavě v Lipsku spatřil první skutečně velkosériový elektromobil a to Mitsubishi i-MiEV. Tenkrát za cenu okolo 1 milionu korun.

IMG 0075

Tazzari Zero

No a netrvalo to dlouho a v roce 2013 jsem si koupil první elektromobil. Šlo o italské dvoudveřové miniauto Tazzari Zero. Bylo mírně ojeté (4000 km). Zvládalo maximálně 100 km/h, mělo hliníkový rám, asynchronní motor vzadu a pohon zadní nápravy. Prostě taková zábavná „motokára“. Baterie byla moderní LiFePO. Nakonec jsem s ním ujel přes 70.000 km! Baterie nebyla velká, ale vzhledem k malé spotřebě se dalo ujet až 130 km. Spotřeba se pohybovala jen okolo 10 kWh a mělo to naftové topení. Z běžné zásuvky se za hodinu dobilo přibližně 35 km.

V roce 2016 jsem začal pošilhávat po něčem lepším a naskytla se možnost koupit opět mírně jetý elektromobil. Tentokrát již šlo o téměř dospělé auto a to Peugeot iOn s nájezdem pouhých 5000 km. Podrobnější popis zkušeností s iOn najdete zde.

P 20200311 155546 vHDR Auto

Peugeot iOn a Nissan Z350

Peugeot Ion je výborné elektroauto do města a okolí, dosud jej vlastním, ale chtěl jsem konečně elektromobil s velkým dojezdem, se kterým nebude problém cestovat po republice a občas dát výlet i do zahraničí. Takže jsem se začal rozhlížet po trhu, co je v nabídce (rok 2020). Vyzkoušel jsem např. BMW i3, čínský JAC a zaujal mě třeba i Opel Ampera-e, který se doprodává za zajímavé ceny např. v Německu.

BMW i3

Protože jsem hodně prakticky zaměřen, je pro mě i3 zbytečně drahé a má stále poměrně malou baterii. Také protisměrně otevírané zadní dveře se mi nelíbí, protože pro nastoupení dozadu je nutné otevřít přední dveře a odpoutat se. Bál jsem se také drahého servisu a náhradních dílů. Jako auto je ale i3 opravdu zábavné, silné a kupodivu docela prostorné. Ale má velmi tvrdý podvozek a pro každodenní ježdění se mi to jevilo jako obtěžující.

JAC iEV7S

Ve zkratce. Tento automobil se mi líbil, ale opět měl menší baterii (39 kWh), pouze jeden servis v ČR, nemá tepelné čerpadlo a cena (okolo 800 tisíc korun) byla o trochu vyšší než jakou jsem nakonec dostal nabídku na ZOE. Ale auto je to hezky zpracované a málem jsem si jej vybral.

Opel Ampera-e

Jde vlastně o americký Chevrolet Bolt dovážený do Evropy jako Opel. Jenže Opel nyní již patří pod koncern PSA a Ampera-e se již doprodává. To však znamenalo zajímavé ceny v Německu, navíc Ampera-e má velkou Li-ion baterii o kapacitě 60 kWh.

A vítězem se stává Renault ZOE

Nakonec vše vyhrál Renault ZOE. Proč? Začnu od začátku, poptal jsem ZOE u několika dealerů a nejlepší nabídka mě mile překvapila. Za 679.000 Kč s DPH jsem dostal sice základní výbavu Life (vyšší jsem nechtěl), ale s DC dobíjením v ceně (jinak je za příplatek 25.000 Kč), dále s Winter paketem (vyhřívaná sedadla a volant), metalízou a parkovacími senzory. Důležité tepelné čerpadlo má ZOE v základu!

DSC 4704b

ZOE mě zaujalo z několika důvodů. Především má v ceně velmi výkonnou AC nabíječku 22 kW, která mi umožňuje pohodlně a relativně rychle a levně nabíjet doma, v práci i na cestách, když úplně nespěchám. Výhoda třífázové AC nabíječky je i v tom, že mám doma na střeše solární elektrárnu (10 kWp), která je také třífázová, to znamená, že mohu nabíjet plným výkonem, který zrovna fotovoltaika poskytuje.

Rychlé DC dobíjení využívám jen občas. ZOE bohužel nemá možnost na displeji nastavit maximální procento nabití (například na 80%).

Za necelého půl roku jsem se ZOE ujel 22.000 km, samozřejmě bez jakýchkoli závad, v interiéru nic nevrže. Mám několik kamarádů, co mají Tesly model 3 a S, které mají údajně dost měkké laky. A po jejich vzoru jsem nechal celé auto polepit průhledným polepem + černá střecha. ZOE má snad lak kvalitnější, ale chci si ho nechat alespoň deset let, takže i přes vysokou cenu polepu to vidím jako dobrý nápad.

Denně ujedu v průměru 100-200 km, na což velká baterie v pohodě stačí. Velká většina nabíjení se realizuje doma a v práci. Za 2,5 hodiny mám nabito. Baterie ZOE má nominální kapacitu 54,7 kWh, využitelná je 52 kWh.

IMG 20201117 152938

Na cestách rád využívám levnějšího AC nabíjení, které bývá často i zcela zdarma. Například na podzim jsem absolvoval výlet po Rakousku s nabíjením zcela zdarma, protože jsem si snadno vyhledal v aplikaci na telefonu tyto AC stanice, kterých je tam hodně. Výletní tempo se také podepsalo na nízké spotřebě, která klesala až k 11 kWh na 100 km (to znamená dojezd téměř 500 km). Běžně jezdím za 13,5 kWh na 100 km v létě, v zimě spotřeba díky nutnosti vytápění interiéru stoupá na 18 kWh. Nejhorší je pro ZOE dálničních 130 km/h, kdy je spotřeba až 23 kWh. Avšak snížení rychlosti na cca 115 km/h rapidně sníží spotřebu na 18 kWh.

Teď v zimě oceňuji vyhřívání sedadel a volantu a také dobře svítící LED světla.

Skvělou zprávou je, že ZOE má velmi levné běžné náhradní díly. Třeba čelní sklo stojí jen 3500 Kč a přední LED světlo jen 5000 Kč! Tím pádem je levná i havarijní pojistka + povinné. Celkem platím ročně jen 10.000 Kč. Předepsané servisní prohlídky mě za 5 let vyjdou na pouhých 8000 Kč.Na pořízení jsem Renaultu ZOE jsem využil dotační program Elektromobilita.  Díky této podpoře, která činila 30% na pořízení vozidla se celková rentabilita koupě ve spojení s rozumnou pořizovací cenou vozidla dostala na téměř okamžitou návratnost oproti koupi běžného spalovacího auta. 

Long-term average consumption

Long-term average consumption: 15 kWh/100km

See Tech Specs - Renault Zoe

Renault Zoe Photos

Renault Zoe - Image 1 from the photo gallery Renault Zoe - Image 2 from the photo gallery Renault Zoe - Image 3 from the photo gallery Renault Zoe - Image 4 from the photo gallery Renault Zoe - Image 5 from the photo gallery Renault Zoe - Image 6 from the photo gallery Renault Zoe - Image 7 from the photo gallery Renault Zoe - Image 8 from the photo gallery Renault Zoe - Image 9 from the photo gallery Renault Zoe - Image 10 from the photo gallery Renault Zoe - Image 11 from the photo gallery Renault Zoe - Image 12 from the photo gallery Renault Zoe - Image 13 from the photo gallery Renault Zoe - Image 14 from the photo gallery Renault Zoe - Image 15 from the photo gallery Renault Zoe - Image 16 from the photo gallery Renault Zoe - Image 17 from the photo gallery Renault Zoe - Image 18 from the photo gallery Renault Zoe - Image 19 from the photo gallery Renault Zoe - Image 20 from the photo gallery Renault Zoe - Image 21 from the photo gallery Renault Zoe - Image 22 from the photo gallery Renault Zoe - Image 23 from the photo gallery Renault Zoe - Image 24 from the photo gallery Renault Zoe - Image 25 from the photo gallery Renault Zoe - Image 26 from the photo gallery Renault Zoe - Image 27 from the photo gallery Renault Zoe - Image 28 from the photo gallery Renault Zoe - Image 29 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Related (Renault Zoe)

Next Up (The Latest)