2023 Kia EV6 AWD Test Drive

Kia EV6 AWD 2023 - title image

Kia EV6

AWD 2023

9.5/10not logged14 votes

KIA EV6 AWD - několik aut v jednom balení

Většinu testu jsem jezdil naprosto poklidně, ale když jsem si řekl, že na chvíli vyzkouším dynamické schopnosti EV6 AWD, tak jsem byl velmi spokojen. I přes vyšší hmotnost umí krásně zatlačit do sedadla a z předjížděcích manévrů udělat otázku chvilky...

14 Jan 2024

Kia EV6 Pros and Cons

Pros:
 • výborné odhlučnění interiéru

 • Vehicle To Load - možnost napájet z vozu i vysokoodběrové spotřebiče, jako například rychlovarnou konvici

 • místo pro zadní cestující

 • komfortní EV i pro velmi dlouhé trasy díky rychlému DC nabíjení

 • superrychlé DC nabíjení díky 800V technice

 • pohodlná sedadla

 • velmi pěkné výkony verze AWD 239 kW / 605 Nm, 0-100 za 5,2 s

 • asistent pro jízdu po dálnici / poloautomomní jízdu funguje dobře

 • nízká spotřeba ve městě, rozumná na dálnici

 • velký rozvor 2900 mm je zárukou prostoru uvnitř pro pět osob

 • solidní top speed 185 km/h v porovnání s konkurencí

 • přítomnost malého frunku na nabíjecí kabely

Cons:
 • sedadlo řidiče bych měl rád trochu níže než umožňuje jeho posuv

 • plošší zavazadelník

 • klapnutí klik při rozjezdu může lekat řidiče

Test Drive

KIA EV6 AWD - několik aut v jednom balení

DSC03895 1

design EV6 se sportovním nádechem se prostě povedl

Hned vysvětlím nadpis „několik aut v jednom balení“. AWD verze modelu EV6 je se svými téměř 240 kW výkonu a 605 Nm točivého momentu hodně zábavným vozem, které patří svými výkony na silnici s přehledem mezi pět procent nejrychlejších aut, tedy když chcete nebo potřebujete.

Většinu testu jsem jezdil naprosto poklidně, ale když jsem si řekl, že na chvíli vyzkouším dynamické schopnosti EV6 AWD, tak jsem byl velmi spokojen. I přes vyšší hmotnost umí krásně zatlačit do sedadla a z předjížděcích manévrů udělat otázku chvilky a to jak na okreskách, tak i na dálnici ve vyšších rychlostech. Ale EV6 AWD není jen „rovninkářka“, umí výborně i zatáčky a dokazuje to výborným časem kolegů z YouTube kanálu Topspeed.sk na jejich okruhu, kde srovnávají časy všech rychlejších aut.

Na druhou stranu umí být EV6 i výborným polykačem kilometrů, když se potřebujete přesunout na druhý konec republiky, žádný problém. V pohodlí tam dorazíte a pokud je třeba nabíjet, umí to velmi rychle. Výborné rychlosti dobíjení popisuji i s konkrétními daty v testu EV6 se zadním pohonem, která má shodnou špičkovou 800V techniku baterie i nabíjení.

No a třetím „automobilem v jednom balení“ je EV6 jakožto prostorné rodinné SUV nebo hodně přerostlý hatchback, záleží jak se na tvary karoserie tohoto EV díváte... Mimochodem, byť to design mistrně zakrývá, tak kromě výšky je EV6 ve všech rozměrech (délka, šířka i rozvor) větší než Škoda Enyaq! V minulém testu jsem to možná dost nezdůraznil, ale nástupní otvor / velikost zadních dveří je opravdu velká, což je výborné při instalaci dětské sedačky a celkově komfortu nastupování dozadu.

Zimní provoz

Na test jsem vůz dostal v období Vánoc, takže bylo možné vyzkoušet provoz v teplotách okolo nuly. Jak asi víte / tušíte, elektromobily mají poměrně značný rozdíl dojezdu v létě a v zimě. Nejinak je tomu i u EV6. Pokud vytápíte kabinu, tato energie se musí někde odebrat. Testovaný kus měl tepelné čerpadlo, což zimní bilanci jednoznačně zlepšuje. V hloubi menu palubního počítače můžete sledovat přesná data. Dodávaná el. energie pro vytápění kabiny se pohybovala mezi 0,6 - 1,5 kWh, v prvních minutách výhřevu kabiny i více. To znamená, že oproti letnímu provozu se celková spotřeba částečně navýší, obzvláště při krátkých jízdách. V takových případech je vhodné využívat včasného předehřevu interiéru přes aplikaci, při připojené AC zásuvce v garáži, takže energie potřebná na „prvotní“ vyhřátí interiéru není spotřebována z baterie při jízdě. Jedna jasná výhoda zde však je, EV6 topí prakticky okamžitě (pokud ji zapomenete předehřát předem přes apku), s čímž má mnoho spalováků problém a trochu se ohřejete až po 10-15 minutách jízdy, kdy už máte svou krátkou městskou jízdu často za sebou.

Předehřev baterie, základ rychlého nabíjení v zimě

IMG 4930

i v zimě se dá nabíjet až 200 kW !

Modely roku 2023 dostaly nově možnost předehřátí baterie před DC nabíjením. To je dobře, protože starší modely v zimě přeci jen trpěly zpomalením nabíjení, byť to nebylo tak špatné, jako u mnohých konkurentů. Nyní je nutno zadat do interní navigace jako cíl nabíjecí stanici a pokud je splněno několik dalších podmínek, baterie bude předehřáta. Mě se to při příjezdu k Ionity povedlo a díky tomu jsem i v teplotě okolo nuly byl schopen nabíjet část nabíjecí seance výkonem až 200 kW. Ale i přes předehřátí je však nabíjení (řekněme v rozsahu 10-80% SOC) o pár minut pomalejší než v teplém počasí. I tak je ale nabíjení EV6 jedno z nejrychlejších, v porovnání s konkurencí, jak v zimě, tak v létě. Pokud tedy uvažujete o EV a chcete s ním často najíždět větší vzdálenosti s DC nabíjením, je KIA EV6 na 800V platformě ideálním kandidátem na koupi. Podrobná technická data najdete zde.

V zimě, při čekání na dobití baterie jsem ocenil schopnost vozu vytápět kabinu na „jakoukoliv“ teplotu, samozřejmě i včetně sedadel a to i těch vzadu, což posádka vozu vždy ocení.

Ovládaní vyhřívání / chlazení sedadel i vyhřívání volantu má samostatná dotyková tlačítka na středové konzoli, což je vynikající - rychle dostupné. Má to však drobnou chybu, protože občas si vyhřívání či chlazení sedadel spustíte nevědomky, když ovládáte něco na displeji a rukou se těchto citlivých dotekových „tlačítek“ nevědomě dotknete.

Matrix světla svítí hezky homogenně a spolehlivě „vyřezávají“ protijedoucí vozy, takže na mě nikdo protijedoucí neblikal. Na dlouhých rovinkách bych však očekával o trochu delší dosvit dálkových světel. Rozdíl mezi silnými potkávacími a dálkovými se mi nezdál příliš velký.

Vůz byl vybaven také "tažným zařízením" s nímž EV6 utáhne až 1600 kg brzděného přívěsu / 750 kg nebrzděného.

Funkce Vehicle To Load se dočkala nečekaného využití

IMG 4940

Vehicle to load zachránilo potraviny v mrazáku!

Těsně před Vánoci došlo v ČR na mnoha místech k výpadku proudu a jeden z hlavních problémů bývá „rozmrazení“ a tím znehodnocení uchovaných potravin v mrazničkách. Díky prodlužce k sekačce a možnosti Vehicle To Load, kterou EV6 disponuje, jsem tentokrát mrazák udržel po dobu šestihodinového výpadku v chodu. A přitom se stav baterie v EV6 téměř nezměnil, protože spotřeba mrazáku za den je sotva 1 kWh.
Spolehlivě na dálnici

Na dálnici výborně funguje kombinace adaptivního tem pomatu a držení v pruzích. Prakticky celou D1 jsem takto projel, což významně snižuje únavu z delší jízdy. Systém umí i samostatně přejíždět z pruhu do pruhu, když mu dáte znamení blinkrem, zkontroluje čidly vůz okolní provoz a manévr provede samo auto. Je to sice pomalejší než u zkušeného řidiče, ale i tak mě to bavilo zkoušet a při dlouhé jízdě nebo v noci je občas pohodlnější a jistější nechat manévr na autě.

Výborná funkce je kontrola okolí při vy parkovávání z příčného parkoviště směrem do silnice. Pokud se blíží auto / auta, KIA nejprve vibruje volantem a pípá, pokud pokračujete v couvání, tak dokonce zabrzdí.

Závěr

V již druhém testů EV6 se mi potvrdilo, že tento vůz nedostal ocenění Car fo thet Year jen tak. Je to velmi dobře zvládnutý elektromobil, který bude ještě několik let plně konkurenceschopným v boji s novinkami na trhu, které mnohé jeho technologie teprve s obtížemi dohánějí.

See Tech Specs - Kia EV6

Kia EV6 Photos

Kia EV6 - Image 1 from the photo gallery Kia EV6 - Image 2 from the photo gallery Kia EV6 - Image 3 from the photo gallery Kia EV6 - Image 4 from the photo gallery Kia EV6 - Image 5 from the photo gallery Kia EV6 - Image 6 from the photo gallery Kia EV6 - Image 7 from the photo gallery Kia EV6 - Image 8 from the photo gallery Kia EV6 - Image 9 from the photo gallery Kia EV6 - Image 10 from the photo gallery Kia EV6 - Image 11 from the photo gallery Kia EV6 - Image 12 from the photo gallery Kia EV6 - Image 13 from the photo gallery Kia EV6 - Image 14 from the photo gallery Kia EV6 - Image 15 from the photo gallery Kia EV6 - Image 16 from the photo gallery Kia EV6 - Image 17 from the photo gallery Kia EV6 - Image 18 from the photo gallery Kia EV6 - Image 19 from the photo gallery Kia EV6 - Image 20 from the photo gallery Kia EV6 - Image 21 from the photo gallery Kia EV6 - Image 22 from the photo gallery Kia EV6 - Image 23 from the photo gallery Kia EV6 - Image 24 from the photo gallery Kia EV6 - Image 25 from the photo gallery Kia EV6 - Image 26 from the photo gallery Kia EV6 - Image 27 from the photo gallery Kia EV6 - Image 28 from the photo gallery Kia EV6 - Image 29 from the photo gallery Kia EV6 - Image 30 from the photo gallery Kia EV6 - Image 31 from the photo gallery Kia EV6 - Image 32 from the photo gallery Kia EV6 - Image 33 from the photo gallery Kia EV6 - Image 34 from the photo gallery Kia EV6 - Image 35 from the photo gallery Kia EV6 - Image 36 from the photo gallery Kia EV6 - Image 37 from the photo gallery Kia EV6 - Image 38 from the photo gallery Kia EV6 - Image 39 from the photo gallery Kia EV6 - Image 40 from the photo gallery Kia EV6 - Image 41 from the photo gallery Kia EV6 - Image 42 from the photo gallery Kia EV6 - Image 43 from the photo gallery Kia EV6 - Image 44 from the photo gallery Kia EV6 - Image 45 from the photo gallery Kia EV6 - Image 46 from the photo gallery Kia EV6 - Image 47 from the photo gallery Kia EV6 - Image 48 from the photo gallery Kia EV6 - Image 49 from the photo gallery Kia EV6 - Image 50 from the photo gallery Kia EV6 - Image 51 from the photo gallery Kia EV6 - Image 52 from the photo gallery Kia EV6 - Image 53 from the photo gallery Kia EV6 - Image 54 from the photo gallery Kia EV6 - Image 55 from the photo gallery Kia EV6 - Image 56 from the photo gallery Kia EV6 - Image 57 from the photo gallery Kia EV6 - Image 58 from the photo gallery Kia EV6 - Image 59 from the photo gallery Kia EV6 - Image 60 from the photo gallery Kia EV6 - Image 61 from the photo gallery Kia EV6 - Image 62 from the photo gallery Kia EV6 - Image 63 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Related (Kia EV6)

Next Up (The Latest)