2020 Porsche Taycan 4S Plus Test Drive

Porsche Taycan 4S Plus 2020 - title image

Porsche Taycan

4S Plus 2020

9.3/10not logged7 votes

Porsche Taycan 4S Plus - podrobný zimní test

Nejsem autíčkář, takže nemám až takovou zkušenost se špičkovými sporťáky, ale přesto bylo svezení s tímto Porsche obrovská radost.

20 Feb 2021

Porsche Taycan Pros and Cons

Pros:
 • extrémně nízké těžiště

 • záruka na baterii 8 let / 160.000 km (nesmí klesnout pod 70 %)

 • 5 hvězd EuroNCAP (nejvyšší hodnocení bezpečnosti)

 • vzadu je kupodivu hodně místa na nohy i hlavu, ale jen pro dvě osoby (prostřední sedadlo je spíše nouzové, pro dítě), tzn. Taycan je bez problémů použitelný pro 4 dospělé osoby

 • dobře umístěné kamery okolo vozu, nešpiní se příliš, ani za špatného počasí

 • zrychlení a pružnost lepší než 99% aut na silnicích

 • skvělé odhlučnění interiéru

 • design interiéru i exteriéru

 • univerzálnost - umí být sporťákem i pohodlnou limuzínou

 • obrovská radost, jak se s tím autem dá jezdit, jak je navrženo a vyrobeno

 • neskutečně drží na silnici, jako by popíral fyziku (i na nekvalitních silnicích nedostanete podvozek do úzkých)

 • ještě před pár lety nedosažitelné zrychlení v tak velkém manažerském voze

 • dvoustupňová převodovka u zadní nápravy - podporuje skvělé jízdní výkony i ve vysokých rychlostech

 • zadní zavazadlový prostor 366 l + možnost střešních nosičů (do 75 kg)

 • haptická odezva u displejů

 • velký rozvor 2900 mm, přispívá k jistotě jízdy ve vysokých rychlostech i prostornosti uvnitř

 • nízká karoserie - nízký odpor vzduchu (Cx 0.22)

 • přední úložný prostor „frunk“ je poměrně velký (80 l) a pojme i standardní palubní zavazadlo

 • i ve vysokých rychlostech na německých dálnicích velmi sebevědomý podvozek

 • široké možnosti nastavení podvozku v menu infotainmentu

 • 1/4 míle za 12,13 s (s Launch Control), 12,72 s (bez LC) na zimních pneumatikách

 • aktualizace sw přes internet

 • bezdrátové Apple Car Play

 • mobilní aplikace Porsche

 • natáčecí zadní náprava (za příplatek)

Cons:
 • vysoká hmotnost, přibližně 2200 kg

 • nemá funkci řízení jedním pedálem, jak je u mnohých elektromobilů běžné (one-pedal driving mode)

 • při prochladlé a vybité baterii (zhruba pod 25%) dojde o částečnému omezení výkonu, tzn. i zrychlení

 • špatný výhled dozadu a přes „c“ sloupek i malé zadní okno

 • vysoké ceny příplatků

 • Taycan je dlouhý skoro pět metrů a široký skoro dva, takže to ve městě při parkování určitě pocítíte

 • to asi ani není minus, ale vzhledem k hmotnosti si nepleťme Taycan s modelem 911

 • volant zakrývá boční části velkého displeje pod volantem

Test Drive

Porsche Taycan 4S Plus - podrobný zimní test

taycan 4s 2019 porsche ag (8)

Je to krásné auto.

Nejsem autíčkář, takže nemám až takovou zkušenost se špičkovými sporťáky, ale přesto bylo svezení s tímto Porsche obrovská radost. Je to prostě ultimátní řidičský zážitek. Taycan neskutečně sportovní, ale zároveň prakticky laděný podvozek. Auto drží jako přibité a je jedno za jakého počasí a jak kvalitní jsou silnice. Všechno zvládá nádherně. Není to však model 911, Taycan má svou hmotnost a ne malou, je to prostě manažerská limuzína. To dokazuje délka téměř pět metrů. Při jízdě je tato hmotnost samozřejmě občas znát, ale zároveň máte pocit, jakoby Taycan popíral fyziku. Co je opravdu příjemné, je to, jak je Porsche Taycan 4S univerzální.

Elektromotory jsou u této verze 4S Plus, s větší baterií (93,4 kWh), naladěny na celkový výkon 420 kW a 650 Nm. Pro mě jsou výkony této verze naprosto dostačující, protože zrychlení na 100 km/h zvládá za 4 sekundy, co byla ještě nedávno výsada supersportovních vozů.

Je zde jedna nevýhoda, se kterou je nutno počítat. Pokud je baterie prochladlá a zároveň je již dost vybitá, tak se zrychlení (předjíždění) může zhoršit. Já jsem při baterii vybité na 22 % naměřil zrychlení na 100 km/h za 5,74 s. Při nabité baterii bylo zrychlení s aktivovaným Launch Control přesně 4 sekundy (tak jako to deklaruje výrobce). Bez LC to trvalo o zanedbatelných 0,3 s více.

taycan 4s porsche experience levi finland 2019 porsche ag

Taycan 4S je čtyřkolka, tzn. má na každé nápravě jeden motor a co je zajímavé, že u zadního motoru máme dvoustupňovou převodovku. První převodový stupeň zajišťuje agresivní zrychlení do cca 100 km/h, dvojka naopak další zrychlování nad 100 km/h. Jde o zajímavé technické řešení. Běžně se však Taycan rozjíždí rovnou na dvojku.

Udávaný WLTP oficiální dojezd je 464 km. Reálně je však jistý rozdíl, zda se bavíme o teplém nebo chladném počasí. Nejhorší dojezd má Taycan v zimě na dálnici a to přibližně 320 km, naopak v létě ve městě to bude přes 600 km dojezdu. Já jsem měl teď v zimě dálniční spotřebu 25,5 kWh na 100 km, což považuji za výbornou hodnotu u takto velkého vozu. V ročním mixu si dokážu představit, že bych jezdil přibližně za 22 kWh, kdy jezdím zhruba ze 70 % na dálnici. Během tohoto testu, kdy jsme mnohokrát vyzkoušeli dynamické parametry tohoto vozu, byla průměrná spotřeba 29 kWh, což je stále rozumná hodnota.

Baterie je typu Li-ion o nominální kapacitě 93,4 kWh (využitelná je 83,7 kWh), je uprostřed pod vozem, což krásně snižuje těžiště a spoluvytváří ovladatelnost a sportovnost Taycanu. Baterie má 800 V architekturu, která umožňuje ultra rychlé dobíjení výkonem až 270 kW. Baterie má špičkové chlazení, což Porsche dokázalo třeba i tím, že nechalo Taycan 30x za sebou zrychlit z klidu na 100 km/h a nedošlo k přehřátí systému. Takový test by pravděpodobně spousta supersportů nezvládla.

Snímek obrazovky (490)

dozadu je výhled omezen malým oknem

Z vozu je výborný výhled dopředu i do stran, dozadu přes nízké okno a přes „c“ sloupek je to samozřejmě horší.

Za mě, je to snad nejkrásnější auto, co se dnes dá běžně koupit. Má typický kapkovitý tvar, jako všechna Porsche. Zadní klesající část vypadá o hodně lépe, než u Panamery, která působí příliš mohutně.

Základní cena 4S je 2,9 milionu Kč, testovaný vůz se spoustou výbavy byl za 4,4 milionu Kč. Já osobně bych si Taycan nakonfiguroval na cca 3,4 milionu.

Servisní intervaly jsou jednou za dva roky nebo 30.000 km. Základní záruka je 3 roky. Na trakční baterii je záruka 8 let a 160.000 km, podle toho, co nastane dříve. Ta baterie bude mít po mnoha letech a přibližně 3000 cyklech předpokládanou degradaci kolem 20 %. Ovšem 3000 cyklů znamená u této velikosti baterie nájezd přibližně 900 tisíc kilometrů!

Závěr. Taycan 4S Plus je v současné řadě tou slabší variantou, ale zároveň z mého pohledu je to zcela dostačující. Má obrovskou výkonovou rezervu v pro situace, které na silnicích potkáte. Má sportovního ducha, ano je to automobil těžký, ale špičkovým podvozkem toto krásně dohání. Zároveň se mi líbí, že je to vůz univerzální, můžete si s ním zařádit v zatáčkách, ale umí být i pohodlnou limuzínou.

Jistou zajímavostí je konfigurace vozu. Seznam příplatků má neuvěřitelných 190 položek a naklikat si můžete další výbavu za přibližně 2 miliony korun, pokud to vaše kapsa a rozum dovolí.

Takže celkové hodnocení - velký palec nahoru. Pokud uvažujete o koupi velkého luxusního vozu, rozhodně doporučují vyzkoušet i Taycan. Budete mile překvapeni.

Podrobná technická data Taycanu 4S Plus najdete zde.

Proč točím videa o radosti z elektromobility: https://www.electrodad.cz/proc/

Můj YouTube kanál je zdeSee Tech Specs - Porsche Taycan

Porsche Taycan Photos

Porsche Taycan - Image 1 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 2 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 3 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 4 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 5 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 6 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 7 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 8 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 9 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 10 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 11 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 12 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 13 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 14 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 15 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 16 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 17 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 18 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 19 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 20 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 21 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 22 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 23 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 24 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 25 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 26 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 27 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 28 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 29 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 30 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 31 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 32 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 33 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 34 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 35 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 36 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 37 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 38 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 39 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 40 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 41 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 42 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 43 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 44 from the photo gallery Porsche Taycan - Image 45 from the photo gallery

Discussion

Discussion is empty. You can add the very first post.

To comment, you must be logged.

Related (Porsche Taycan)

Next Up (The Latest)